BDDK'dan bankalara uyarı

BDDK dolandırıcılığa karşı bankaları uyardı: Engellenemiyorsa reklam vermeyin.
Sosyal medyada kurumsal gibi görünerek kredi kartı işlemleri ile dolandırıcılık yapanlara karşı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) harekete geçti.

Özellikle Twitter’da bankaların adı kullanılarak verilen dolandırıcılık reklamlarıyla ilgili “Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Taslağı”nı bankalara ileten BDDK, sosyal medya ve arama motoru şirketlerinin, platformunda yayınlanan reklamlardan sorumlu tutulmasını istiyor.Taslağa göre, sosyal medya ve arama motoru şirketleriyle yapılan reklam sözleşmelerinde, bu mecralardan yapılan dolandırıcılık işlemlerinde sorumluluğu sosyal medya ve arama motoru şirketlerinin üstlenmesi isteniyor.

BDDK özetle bankalara, “Sosyal medya şirketleri dolandırıcılığı engellemiyorsa, o mecralara reklam veremezsiniz” diye uyarısında bulundu. Banka sunmakta olduğu bankacılık hizmetlerine yönelik reklam hizmeti aldığı arama motoru, sosyal medya platformu gibi sağlayıcılarla yapacağı sözleşmelerde bu sağlayıcıların banka adına verilen sahte reklamları engellemekle ve banka adına yayınladıkları sahte reklamlar dolayısıyla meydana gelen zararları karşılamakla yükümlü olduklarına dair hükümleri ekletmek zorundadır. Aksi taktirde söz konusu hükümlerin eklenmediği sözleşme çerçevesinde bahsi geçen sağlayıcılardan reklam hizmeti alamaz” denildi.


(Kaynak: Webrazzi)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ