BDDK bankalara ‘Nakitleri elinizde tutun, çıkış yapmayın’ talimatı verdi

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) ikinci toplantısını değerlendiren Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, "BDDK'nın bankalara her şeyi bize sorun" dediğini yazdı.Toker bugünkü yazısında hukuk aleminde henüz varlığı kesinleşmemiş FİKKO için yapılan açıklamada “para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşun devam edeceği” belirtiliyor, ifadesini kullandı.


Toker'in yazısı şöyle devam ediyor:

"Peki her kötülüğün ve olumsuzluğun kaynağı dışarıda ise neden Bankcılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara “Her şeyi bana sorun. İzin alın, öyle adım atın” anlamına gelen bir yazı gönderiyor.

BDDK'nın 14 Kasım tarihli yazısı “kâr dağıtımı” konulu.

Bankalara, kâr dağıtımına dair özel yönetmeliği hatırlatıyor. Yasal sınırlamalar dışında bir de BDDK'nın sınırlama getirebileceğinin altı çiziliyor. Sonra da bankaların özkaynak büyüklük ve kalitesinin öneminden söz ediliyor.. Ve bankalara bir dizi talimat ve tavsiyede bulunuluyor. "

Toker tavsiyeleri şöyle özetliyor:

"Deniyor ki:
-Dönem net kârı ile geçmiş yıllar kârlarının mümkün olduğunca bankaların bünyesinde tutulması önemlidir. Çünkü piyasada gerçekçi olmayan fiyatlar, döviz piyasalarında spekülatif ve ekonomik gerçekliklerle örtüşmeyen dalgalanmalar var. Kârları dağıtmayıp bünyede tutarsanız bankaların mali yapısı sağlamlaşır."

Toker'e göre BDDK, bu yazısıyla bankalardan 2018 yılı kârlarıyla, 2018 öncesinde elde edilip dağıtılmamış kâr ve yedeklerin nakit çıkışına yol açacak biçimde dağıtılmamasını istiyor.

"Yani her banka, yöneticilerine, çalışanlarına yılsonunda verdiği prim ve ikramiyeleri BDDK'ya bildirecek. Bütün bunlar BDDK yetkisinde var mı? Var. Peki gerçekten sıkıntı olmasa, attıkları her adımı bankalar niye otoriteye bildirmek zorunda olsun ki?"

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ