Başbakan İngiliz şirketleriyle zirve yaptı

Masada kaçan paralar vardı..
İngiliz şirketlerin Türkiye’deki yatırımlarında yüzde 20’lik bir düşüş olduğu belirtildi.

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre İngiliz şirketlerin Türkiye yöneticilerinden oluşan Strategic Partnership Scheme Grubu, geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım’la Çankaya Köşkü’de bir saat 20 dakika görüştü.

Görüşmede İngilizlerin yatırımlarında yüzde 20’lik bir düşüş yaşandığı, bunda bazı tutuklamalar ve Almanya-Türkiye krizinin etkili olduğunun dile getirildiği öğrenildi.


‘Yarın ne olacak?’

Firma yetkilileri her ne kadar yatırımların durması gibi bir şeyin sözkonusu olmadığını aktarsalar da demokrasisi tartışmalı Çin’le Türkiye’yi kıyasladı, yatırımlarda tahmin edilebilirliğin önemli bir faktör olduğuna dikkati geçti.

Yöneticiler, ‘demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü’gibi etkenlerin yatırımlarda etkisi olmadığını ancak bazı uygulamarın yatırımcı açısında caydırıcı olduğunu anlattı.

Alkol yasakları da gündeme geldi

Mey İçki’yi satın alan Diageo’nun temsilcilerinin de bulunduğu görüşmede alkole getirilen reklam yasaklarından şikayet edildiği bildirildi.

Ayrıca Yıldırım’ın OHAL’in gelecek seçime kadar kaldırılması için ‘umut vermediği’ de öğrenildi.

Daha önce de benzer bir toplantı Alman şirket yöneticileriyle Ankara’da gerçekleştirilmiş, yatırımcıya ‘güven’ mesajı verilmişti. Ancak Alman yatırımlarında gerileme durdurulamamıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ