Altının hızına yetişilemiyor!

Altında fiyat nasıl oluşuyor ve neden yükseliyor?
Altının gram fiyatı 162 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Dolar kurundaki değer kazancına paralel rekorlara devam eden altının gram fiyatı, 162 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Peki altında fiyat nasıl oluşuyor ve neden yükseliyor? İşte altında yaşananları dört maddede özeti...

Altında son fiyat ne?


Son 1 haftadır 161 lira seviyelerinde işlem gören gram altın, bugün de yükselişini sürdürdü ve 162 lira 40 kuruşa kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Fiyat nasıl oluşuyor?

Gram altın fiyatları belirlenirken güncel dolar kuru ve altının uluslararası piyasadaki fiyatı (ons) belirleyici oluyor. Genellikle altının ons fiyatıyla dolarda oluşan fiyat ters orantılı. Buna karşın, bazı durumlarda hem dolar, hem altının ons fiyatında artışlar gözlenebiliyor.

Neden yükseliyor?

Bir yanda küresel ölçekte artan jeopolitik riskler ons altının fiyatını 1300 dolar sınırına kadar yükseltirken, Türkiye'nin yüksek cari açığı ve dış borçları doların da lira karşısında yükseliş yaşamasına yol açıyor. Böylece gram altındaki yükselişin 2 kat daha hızlı olmasına yol açıyor.

Daha da yükselir mi?

Dolarda lira karşısında yaşanan yükselişin ve uluslararası piyasada altına yönelik güçlü talebin sürmesi halinde gram altında yeni zirveler görülebilir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ