Alibaba ve Çin firmaları batan şirketlerin peşinde

Çin merkezli online alışveriş devi Alibaba, Türk Lirası'nda değer kaybı nedeniyle yerel varlıkların ucuzlamasını fırsata çevirmek istiyor.


Artan döviz kurunun yarattığı aşırı borçlanma nedeniyle peş peşe havlu atan, piyasaya olan borçları yeniden yapılandırmak için mahkemelere giderek konkordato ilan eden şirketler, Çinli ticaret devlerin satın alma girişimleri için altın bir fırsata dönüşmüş durumda. 

Euronews'dan Burak Ortahamamcılar'nın haberine göre, Temmuz ayında, Trendyol şirketinin çoğunluk hisselerini satın alan Alibaba şimdi de yine mali sıkıntılarla boğuşan başka şirketleri satın almak için girişimlere başlamış durumda.


Ancak, Türkiye'deki krizi fırsata çevirmek ve karlı satın almalar gerçekleştirmek isteyen tek şirket Alibaba değil. Benzer şekilde, China Merchants Group ve China Life Insurance firmalarının da aralarında bulunduğu dört Çinli firma, daha önceden fizibilitesini yaptıkları satın alma planları çerçevesinde bugüne kadar 20 satın alma görüşmeleri gerçekleştirdi.

Madencilik, enerji, perakende ve sigorta sektörlerine ilgi gösteren Çinli firmalar iddialar hakkında henüz bir yorumda bulunmadı.

Alibaba yöneticisi Michael Evans, Trendyol'un satın alınmasının ardından "Bölgedeki ve dünyadaki dijital ekonomilerin gelişimini ve çoğalmasını değerlendirirken Türkiye heyecan verici ve önemli bir pazar olarak öne çıkmaktadır. Türk markalarını, tüccarlarını ve üreticilerini gerçek anlamda küresel olma yolunda desteklemeye devam edeceğiz." açıklamasında bulunmuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ