Albayrak'ın reform paketine yabancı fondan ilk tepkiler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı reform paketi, piyasalarda yine bir hayal kırıklığına yol açtı. Doların ilk tepkisi de Türk lirası karşısında yükselmek oldu.
Para Analiz'de yer alan habere göre, yabancı fonlar için de reform paketi tatmin edici olmamış.

Bloomberg’e e-maille demeç veren dünyanın ilk 10 varlık yönetim şirketi arasında yer alan dev Fidelity Fonları para yöneticisi Paul Greer, paketin beklentileri tatmin etmediğini söylerken özellikle maliye politikası patikası hususunda belirsizliği vurguluyor.

E-maille müşterilerini de program hakkında bilgilendiren Greer'in, kamu bankalarını yeniden sermayelendirme fikrini mütevazı da  olsa iyimser bir gelişme olarak nitelediği kaydediliyor. Nedeni de hükümetin sonunda bankaların eriyen sermaye yeterlilik oranı  ve yükselen batık kredi sıkıntısını kabullenmesi olarak açıklanıyor.


Öte yandan bu sermaye aktarımının ek dış borçlanma yoluyla fonlanarak kamu borç yükünü artırması riski oluşturduğuna dikkat çekilen haberde, Greer’in rahatsız olduğu noktaların enerji ve inşaatta biriken ödenmesi güç borçlarla nasıl başa çıkılacağı hususunda ortaya konulan çerçevenin muğlak olması olarak özetleniyor ve ekleniyor:

"Yine muğlak bırakılan diğer önemli noktalar ise hangi yollarla ihracata teşvik verileceği, emeklilik tasarruflarının destekleneceği ve  azan gıda enflasyonu ile başa çıkılacağı."

Greer nerdeyse Türkiye’yi yakından takip eden tüm yatırımcıların ağız birliği ettiği kaygıyı da e-mailinde geçmiş: 

"TCMB F/X rezervleri çok düşük. Yerleşiklerin sürekli dövize kaçması bu bağlamda kaygıları körüklerken, siyasi cephede ise İstanbul seçimlerinin sonuçlanmaması soru işaretleri yaratıyor. Kredi hacmini genişletme çabaları iç talebi bir kez daha pompalayarak  cari fazlayı frenlemek riskini beraberinde getiriyor."

Notta, ABD’yle S-400 krizine de değinilmiş. Sonuç olarak, Greer'in TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu takdir ederken, Fed’in gevşek duruşunun da Türkiye hikayesine destek vereceğini öne sürdüğü aktarılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ