Albayrak: Meclis, İş Bankası için haftaya adım atacak

Ekim 2018'de Hazine’ye devri gündemde olan İş Bankası’nın Hazine’ye devri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son çıkışıyla bir kez daha gündemde.Erdoğan, "İş Bankası masada bunu unutmayın. Hazine'nin malı olacak. Parlamento bu tarihi kararı alacaktır" derken Hazine Bakanı Berat Albayrak da, 2019'un enteresan bir yıl olacağını belirterek, "İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devredilmesi pozitif etki yapar" görüşünü savundu.


Habertürk TV Ekonomi Müdürü Serdar Kuter'in haberine göre, Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Albayrak, “İş Bankası konusunda siyasi bir zemini var bir de teknik zemini var. Meclis bu konuda haftaya bir adım atacak. Böyle bir adım atılırsa çok güçlü bir yapı ortaya çıkar” ifadesini kullanıyor.

Erdoğan'ın İş Bankası açıklaması öncesi yüzde 2'nin üzerinde artışla 5.87 seviyesinden işlem gören banka hisseleri açıklama sonrası yüzde 10’a yakın düşüş gösterdi.

Muhalefetten gelen tepkiler ise "Tulumbanın suyu bitmiş olmalı, İş Bankası'nı Varlık Fonu'na aktarmak için uğraşıyorlar" yolunda…

CHP’nin İş Bankası hisselerine el konulmasının Anayasa’daki mülkiyet hakkına aykırı olduğunu belirten CHP, ayrıca ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün iradesine saygısızlık olduğunu vurgulayarak, ‘Tam bir hukuksuzluk hali” olarak niteliyor.

Öte yandan son günlerin en çok tartışılan konularından IMF ile görüşme iddiasını bir kez daha yalanlayan Bakan Albayrak, "Türkiye'nin ihtiyacı olmadığı ortada. Ağustos, eylülde böyle bir ihtiyaç olmadı şimdi hiç yok. Ekonomik olarak tartışılacak bir durum yok. IMF Arjantin'e girdi durumu ortada" görüşünü dile getiriyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ