AKP’nin güçlü olduğu illerde geri çekilmeler yaşanıyor

31 Mart'ta yapılması planlanan yerel seçimler giderek yaklaşıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan şimdiden sokaklara inerek seçim mitinglerine başlamış durumda.
Sessiz sedasız kamuoyu anketleri yapılıyor, adaylar için parti teşkilatlarında ve tabanda nabız yoklanıyor ve rakip partilerin hamleleri hesaplanıyor.

Böylesi bir ortamda, iktidar partisi AKP'nin huzurunu kaçıransa yaşanan ağır ekonomik kriz. İnsanların işini kaybettiği, borçlarının arttığı, maaşlarının neredeyse yüzde 40-50 bandında değer yitirdiği ve büyük şirketlerin bile iflastan, konkordatodan kaçamadığı bir ortamda, Aydınlık Gazetesi köşe yazarı İsmet Özçelik, "seçimlerde sürpriz olabilir mi" sorusunu ortaya attı.

AKP açısından koşulların 2009'dan daha kötü olduğunu savunan Özçelik, "Yüksek enflasyon, yüksek faiz, iflaslar, kapanan dükkanlar, üretimi durduran fabrikalar. Eskiden işten çıkışlar tek haneliydi. Giderek çift haneli oldu. Şimdi üç haneli...Toplu işten çıkarmalarda binler konuşulmaya başladı" diye yazdı. 


AKP için kamuoyu araştırması yapan bir şirketin üst düzey yetkilisi ile bir araya geldiğini yazan Özçelik, o görüşmeye dair şu detayları kaleme aldı:

"Mevcut başkanlara ciddi tepki var. Yaşanan ekonomik krizin faturası kabarıyor. Kayyumdaki belediyeler için de aynı şeyler geçerli. İhaleler, yolsuzluklar, torpiller gündemde. Araba devrilince günah keçisi aranıyor. Batı illerinde de, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde de durum aynı. AKP’nin güçlü olduğu illerde geri çekilmeler yaşanıyor."

Seçimlerde sürpriz bir sonuç çıkıp çıkmayacağını kaynağına sorduğunu belirten Özçelik, "Normalde AKP’nin kaybetmesi, muhalefetin kazanması lazım. İçinde bulunulan koşullarda normali bu. Ama şu anda bambaşka bir durum söz konusu. AKP yaşanılan tüm olumsuz koşullara rağmen CHP’nin elindeki belediyelere gözünü dikmiş durumda" yanıtını aldığını vurguladı.

Yine aynı kaynağının, MHP ile ittifakın sürdürülmesi kararını 'kritik bir hamle' olarak yorumladığına değinen Özçelik, AKP'li kamuoyu araştırmacısının şu iddialarını köşesine taşıdı:

"AKP kritik bir hamle yaptı. Cumhur ittifakı'nı sürdürme kararı aldı. Muhalefet AKP’nin elindekileri almak yerine, elindekileri koruma derdine düştü.

MHP’nin eli de güçlü değil. Onun da farkındalar. Bu nedenle şimdilik el ense çekiliyor. MHP’nin elindeki kartlar bilindiği için oradan gelen sert tepkiler(!) ciddiye alınmıyor.

AKP’nin kazanması sürpriz olması gerekirken, muhalefetin alması sürpriz(!) olarak değerlendiriliyor.

Seçim sathına tam girmeden AKP’nin seçimleri kazanacağı algısı önemli bir avantaj. AKP’nin işini kolaylaştırıyor. Maça en az 2-0 galip başlamak gibi bir şey.

AKP’nin en büyük dezavantajı ekonomik kriz. Şu anda derinliği tam görülebilmiş değil. Daha önümüzde yaklaşık altı ay var. Altı ay Türkiye için çok uzun bir süre. 'Kasım-aralık kabusu' senaryosunu dillendirenler var. Ekonomik kriz derinleşirse bütün kartlar yeniden karılır.

Bütün dengeler bir anda değişebilir."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ