AKP ‘tasarruf’ yapıyor: Sadece makam araçlarına 334 milyon lira harcandı

AKP'nin 'kamuda tasarruf yapılacak' söylemi bütçeye yansımadı. Kamu kurumlarının şirketlerden kiraladığı binaların bedeli 680 milyon lirayı aştı, makam araçlarına ise 334 milyon lira harcandı.

 
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı bütçe verilerine göre, bu yılın ocak-ağustos aylarını kapsayan 8 aylık dönemde kamu kurumlarının şirketlerden kiraladığı binaların bedeli 680 milyon lirayı aştı.

TANITIM İÇİN 8 AYDA 112 MİLYON LİRA 


Bakan ve bürokratlar için 334 milyon liralık araç, 154 milyon liralık uçak kiralandı. Buna göre devletin toplam kira harcaması 1.6 milyar liraya ulaşırken, ‘kamuda tasarrufa geçileceği’ sözü bütçeye yansımadığı yorumları yapıldı. Öte yandan temsil, tanıtım ve ağırlama için de 8 ayda 112 milyon lira para harcandı.

LÜKS GÖKDELENLERE 8 AYDA 680 MİLYON LİRA

Sözcü’den Erdoğan Süzer‘in haberine göre devlet, hizmet binası, araç, uçak, gemi ve benzeri kiralama işlerinin karşılığında özel sektöre 1 milyar 625 milyon liralık ödeme yaptı. Son dönemde şirketlerin yaptığı lüks gökdelenleri yüksek paralarla kiralayıp kiraya çıkan kamu kurumlarının bütçeye kira maliyeti 8 ayda 680 milyon 287 bin liraya ulaştı.

MAKAM ARAÇLARINA 334 MİLYON LİRA

Önemli bir bölümü makamlarda kullanılan kiralık araçlara yapılan ödeme ise 334 milyon lirayı aştı. Seçimleri de kapsayan bu dönemde devlet özel sektörden kiraladığı uçak ve helikopterler için 154 milyon 101 bin lira, yani bir uçak parası kadar harcama yaptı.

LOJMAN ONARIMI İÇİN MÜTEAHHİTLERE 62 MİLYON LİRA

Kamunun hizmet binalarına yaptığı harcama kirayla da sınırlı kalmadı. 8 aylık dönemde yeni kamu binası yapmak amacıyla 276 milyon liralık arsa alınırken ayrıca 57 milyon lira ödenip yeni binalar satın alındı. Müteahhitlere, inşaatları devam eden hizmet binaları için 7 milyar 375 milyon lira, mevcut hizmet binalarının onarımı için de 650 milyon lira para ödendi. Ayrıca sosyal tesis ve lojmanların onarım işini yapan müteahhitlere aktarılan kaynak da sırasıyla 62 milyon ve 55 milyon lira düzeyine ulaştı.

ALO’YA 63, KIRTASİYEYE 418 MİLYON LİRA 

Kamu kurumlarının kırtasiye ve büro malzemesi alımları 8 ayda 418 milyon liraya ulaşırken, sadece telefon kullanımı ve yeni abonelikler nedeniyle GSM şirketlerine ödenen telefon ücreti 63 milyon lirayı aştı. Aynı dönemde yap-işlet-devret yöntemiyle özel sektöre yaptırılan köprü, tünel ve otoyollardan geçen kamu araçları için şirketlere  14 milyon 499 bin lira ödeme yapıldı.

MAKAM ODALARININ DEKORASYONUNA 86 MİLYON LİRA 

Makam odaları başta olmak üzere bakan, bürokrat ve memurların kullandığı büroların yenilenmesi ve döşenmesi amacıyla yapılan harcamalar da dikkat çekti. 8 ayda büroların bakım ve onarımı için 86 milyon liralık harcama yapıldı.

Oysa aynı dönemde ülke genelindeki tüm okulların bakım ve onarımına 19 milyon lira, hastanelere ise sadece 812 bin lira harcandı. Aynı şekilde bürolara 225 milyon liralık, sosyal tesislere 10 milyon liralık olmak üzere toplamda büro ve kamu işyerleri için 2 milyar 455 milyon liralık mefruşat alımı yapıldı. Aynı şekilde hizmet binaları için 202 milyon lira, lojmanlar için 12 milyon, sosyal tesisler için 13 milyon, taşıtlar için de 159 milyon liralık bakım onarım yapıldı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ