Afrin'e harekatın sinyali doları yükseltti

AKP'li ​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazan Soda Elektrik Fabrikası açılışında yaptığı konuşma, dövizin ateşini yükseltti. Dolar 3,73'ten 3,78'e kadar yükseldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kazan Soda Elektrik Fabrikası açılışında yaptığı konuşma, dövizin ateşini yükseltti. Erdoğan, yaptığı konuşmada, "Ne yaparlarsa yapsınlar bizi engelleyemeyecekler. Bunun bilinmesini istiyoruz. Tabi bazıları bize bazı akıllar veriyor. E Türkiye de artık yani yerini konumunu bilsin diyor. Tamam da biz Türkiye’yiz ya. Biz sıradan bir çadır devleti değiliz ya. Afedersin kıçı kirli bazıları, Suriye’de kalkıp bize tehdit sallıyor. Tehdit sallamak suretiyle Türkiye’yi kendi kabuğuna çekmek istiyor. Kusura bakmasınlar, PYD’ymiş, YPG’miş, DEAŞ’mış. Topunuz gelin, ne olursanız olun tepenize ineceğiz. Şu an obüslerle vuruyoruz, vurmaya da devam edeceğiz. Kabuğumuza çekilip sizin vurmanızı mı bekleyeceğiz?" demişti.

Uzmanlar, Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin jeopolitik riskleri yeniden gündeme getirdiğini ve bunun TL varlıklar üzerinde baskıya neden olduğunu ifade etti.

Son dönemde gelişen piyasa para birimlerindeki olumlu havayla geçen hafta 3.73'lere kadar gerileyen dolar/TL kritik haftaya yükselişle başladı. Erken saatlerde 3.75 seviyelerinde işlem gören kur daha sonra yüzde 0.9'u aşan artışla 3.78 seviyesine kadar yükseldi. Euro/TL ise yüzde 1.5'tan fazla değerlenerek 4.64'lü seviyelere çıktı. Böylece, Türk Lirası bugün gelişen piyasa paraları arasında dolara karşı neredeyse tek düşen para birimi oldu. 


Hafta boyunca ABD'de dördüncü çeyrek şirket bilançoları izlenecek. Perşembe ve cuma günleri ise Türkiye piyasaları açısından kritik günler. Perşembe günü Merkez Bankası faiz kararını, cuma günü ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünüme ilişkin değerlendirmesini açıklayacak. 

Ak Yatırım gönderdiği notta her iki gelişmeye dair, "Merkez Bankası'nın geç likidite penceresi oranı (yüzde 12,75) ve gecelik borç verme oranında (yüzde 7,25) bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Fitch'in kredi notunda da bir değişim beklemiyoruz. (Fitch) Raporun piyasa etkisinin sınırlı olabileceğini öngörüyoruz"değerlendirmesini yaptı. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmişti.
(Artı Gerçek)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ