8,1 milyar TL zarar eden THY sadece 74 lira 90 kuruş vergi ödeyecek

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın prenslerinden biri” olarak gösterilen İlker Aycı, Türk Hava Yolları’na zarar rekoru kırdırdı.
THY 2018 yılında net 8,1 milyar TL zarar etti. 18,1 milyar dolar borcuna rağmen THY, “şimdiden battı” diye nitelenen 3’üncü havalimanına ortak olabilmek için yeni bir şirket kurdu.

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) 2018 yılında 8,1 milyar TL zarar ettiğini beyan etti.

58,7 milyar TL satış hasılatına rağmen zarar rekoru kıran THY’ye Kurumlar Vergisi tahakkuk ettirilmeyecek. THY 1 yıl için toplam 74 lira 90 kuruş Damga Vergisi ödeyecek.


ASGARİ ÜCRETLİ HER AY 326,20 TL VERGİ ÖDÜYOR

Türkiye’de 2 bin 20 TL net maaş alan asgari ücretlinin aylık 326,20 TL Gelir Vergisi’ni peşin olarak ödüyor. Filosunda 331 yolcu uçağı bulunan THY’nin 2018 yılı için asgari ücretlinin bir aylık vergisinin dörtte biri kadar vergi ödemiş olacak. 

Gelir İdaresi Başkanlığı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne THY tarafından gönderilen Geçici Vergi Beyannamesi’ne göre 8,1 milyar TL zararın 7,8 milyar TL’si yılın son üç aylık döneminde gerçekleşti.

THY’de Hazine’ye ait yüzde 49,12’lik pay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmişti.
Türk Hava Yolları’nın hisse fiyatı son 13 ayda 20 TL’den 13 TL’ye düştü.

HİSSE FİYATI YÜZDE 22,35 DÜŞTÜ

THY’nin yüzde 50,88’i ise Borsa İstanbul’da (BİST) halka açık işlem görüyor. Zarar rekoru kırması sebebiyle THY hissesi almış kurumsal veya küçük yatırımcılara 2018 yılı bilanço dönemi için herhangi bir temettü (kâr payı) dağıtılmayacak.

THY’nin 2018 yılı ocak ayında 20,02 TL olan hisse fiyatı 18 Şubat 2019 kapanış seansında 13,34 TL’ye indi. Bir yılda yatırımcısını yüzde 22,35 zarara uğrattı. Bir başka ifadeyle 10 bin TL yatıranın elinde sene sonunda 7 bin 765 TL kaldı.

ORTAKLAR HAVLU ATMAYA BAŞLAYINCA…

“Türkiye’ni bayrak taşıyıcısı” diye nitelenen THY, 26 Eylül 2018’de yurt içi ve yurt dışında yatırımlar yapmak üzere 10 milyon TL sermaye ile yeni bir şirket kurmuştu.

“THY Uluslararası Yatırım ve Taşımacılık A.Ş” ticari unvanı ile kurulan şirketin İstanbul Yeni Havalimanı’nda 4 ortaktan (İGA) birinin payı satın almak için kurulduğu belirtiliyor. 

Zarar rekoru kıran THY yeni şirketin İGA’dan hisse satın alacağı iddialarına dair herhangi bir beyanat vermedi.

BOLD’a konuşan bir broker, borsa koridorlarında konuşulanları şöyle aktardı: “3’üncü havalimanının yüzde 70’ini THY kullanacak. Dolayısıyla THY kira ödemektense işletmeye ortak olmanın formülleri üzerinde çalışıyor. İlk olarak havalimanını inşâ eden ve işletmeciliğini üstlenen Cengiz-Kalyon-Mapa-Limak ortaklığından en az yüzde 20-yüzde 25 bir pay satın alınabileceği üzerinde duruluyor.”3’üncü havalimanını AKP’ye yakın gruplardan Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon ve Mapa ortaklaşa inşâ ediyor. Kolin geçen ay hisselerinin tamamını (yüzde 20) Sabah-ATV’nin de sahibi olan Kalyon’a devretmişti. Dört ortağın 6 milyar euro tutarındaki krediyi ödemekte zorlandığı belirtiliyor.

YENİ HAVALİMANININ BORCU THY’YE YIKILACAK

Kolin İnşaat’ın geçen ay yüzde 20 hissesini Kalyon’a devretmesi ile İstanbul Yeni Havalimanı işletmesinin yüzde 60’ının Kalyon’a, yüzde 40’ının da THY’ye geçebileceği belirtiliyor.

Limak ve Mapa’nın da ortaklıktan ayrılmak istediği, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimi’nden önce böyle bir işleme onay vermediği iddia edilmişti.

Hisse devrine imza atılması halinde THY havalimanı için çekilen 6 milyar euro kredinin de payına düşen kısmını üstlenmiş olacak.

BERAT ALBAYRAK’IN TALİMAT VERMESİ YETECEK

THY Yönetim Kurulu’nun, Genel Kurul onayı almadan kurduğu yeni şirket hem kredi borcunu hem de inşaatın bitmesi için gerekli 4,5 milyar euro yeni yatırımı da üstlenecek.

Bir başka ifadeyle 3’üncü havalimanında yandaş firmaların batığını kurtarma görevi THY’ye verilcek. Ancak bu pahalı görevin maliyeti, vergi ve zamlar şeklinde vatandaştan çıkarılacak. 

Bütün bunlar için Erdoğan’ın Varlık Fonu’nda tam yetkili kıldığı damadı Berat Albayrak’ın imzası yetecek. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak aynı zamanda TVF Başkan Vekili görevine getirilmişti.  

DÖVİZ ŞOKUNUN THY’YE MALİYETİ 28 MİLYAR TL 

THY’nin halihazırda satın aldığı uçaklar için kesinleşmiş 18,1 milyar dolar borcu bulunuyor. Doların yüzde 42 arttığı 2018 yılı döviz borçları THY bilançosunu 28 milyar TL ilave yük getirdi. 1 Ocak 2018’de döviz borçlarının TL karşılığı 68 milyar TL idi.

18 Şubat 2019’da borç tutarı 96 milyar TL’ye tırmandı. Şirket şu ana kadar iki büyük uçak imalatçısı Boeing ve Airbus’a toplam 65 milyar dolar tutarında 416 uçak sipariş etmişti.

Uçaklardan 182’si teslim alınırken THY yönetiminin bazı siparişleri iptal etmeye hazırlandığı kaydedildi. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Kasım 2018’de Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı (soldan 3’üncü) ile Bein Sports kanalında sunuculuk yapan yapan Tuğçe Saatman’ın düğününe katılarak nikâh şahidi olmuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ