60 yıllık marka iflas etti

Ankara'nın en ünlü markalarından biri iflas etti ve tasfiye başladı.
"Fırıncı Orhan" bir Ankara markası… Temeli 1958 yılında Çukurambar’da atıldı. Çankırılı Orhan Ayhan’ın küçük bir mahalle fırını ile başlayan yolculuğunu üçüncü kuşak devam ettiriyordu. Zaman içinde büyüyerek 15 şubeye çıkan Fırıncı Orhan, geçen yılın başında mahkemeden iflas erteleme talep etti. Ancak mahkeme, şirketin ayağa kaldırılamayacağına hükmederek iflasına karar verdi. Şirketin dosyası, tasfiye işlemleri için iflas müdürlüğüne gönderildi.

EKMEK FIRINI İLE BAŞLADI
Orhan Ayhan Çukurambar’daki ekmek fırınını 1958 yılında açtı. Adını işyerine de veren Orhan Ayhan’ın işleri yolunda gitti. Zaman içinde Ayhan’ın işlerini 
oğlu devraldı. Şimdilerde ise Ayhan Ailesi’nde üçüncü kuşak işleri yürütüyor.


İKİNCİ KUŞAK İLE MARKALAŞTI 
İkinci kuşak ile birlikte Fırıncı Orhan’da markalaşma sürecine girildi. Fırıncı Orhan ismi ile yeni şubeler açıldı ve farklı bir konsept geliştirildi. Hem fırın, hem market hem restoranın bir arada bulunduğu Çukurambar’daki Fırıncı Orhan Gurme ise, konsept olarak Türkiye’de bir ilk oldu.

SIKINTIYA GİRDİ İFLAS ERTELEME İSTEDİ
Şube sayısı 15’e, çalışan sayısı 500’e dayanan Fırıncı Orhan’da sıkıntılı süreç ise geçtiğimiz yılın başında görülmeye başlandı. Alınan tüm tedbirlere rağmen sıkıntı aşılamayınca Fırıncı Orhan Unlu Mamülleri İmalat Pazarlama A.Ş için iflas erteleme talebinde bulunuldu. Ancak 15 Temmuz'da iflas erteleme başvuruları askıya alınınca şirket için daha zor bir süreç başladı. 

‘İNŞAAT YATIRIMLARI’ ZORA SOKTU İDDİASI
Şirketin mali sıkıntıya girmesinde Ayhan ailesinin, inşaat sektöründeki yatırımlarının neden olduğu öne sürülüyor. Şirketin dosyasına taraf bir avukat ise, iflas erteleme yasağının, mahkemenin verdiği kararda etkili olduğu görüşünü savundu. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ