'2020 yılına kadar Türkiye'ye mali yardımlardan her yıl 253 milyon Euro kesilecek'

AB Türkiye’ye ödemeyi taahhüt ettiği mali yardımların yaklaşık yüzde 40’nı kıstı.

Gerekçe olarak da Türkiye’de hukuk ve demokrasi alanında yaşanan gerileme gösterildi. Haber, Almanya’nın önde gelen Gazetesi Frankfurter Allgemeine’de yayınlandı.

2020-2027 Avrupa Birliği bütçesi kapsamında Türkiye'ye yönelik mali yardım politikasında değişikliğe gidiliyor. AB, aday konumunda bulunan Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye için 14,5 milyar Euro'luk zarf oluşturulması söz konusu.


Mali yardımların ise aday ülkelerin kaydettiği ilerlemelere göre dağıtılması öngörülüyor. Türkiye'ye 2020 yılına kadar yüzde 40 daha az yardım yapılacak. Bu da 759 milyon Euro'nun Türkiye'nin alamayacağı anlamına geliyor.

Gerekçe olarak insan hakları ihlalleri ve demokrasi alanında yaşanan gerilemeler gösteriliyor. 2014-2020 Avrupa Birliği bütçesine göre Türkiye'ye 4,45 milyar Euro aktarılması öngörülmüştü. Ancak şu ana kadar Türkiye'ye yapılan mali yardım birkaç milyon Euro'da kaldı.

Gazete şu ifadelere yer verdi:

“AB Ankara’ye 2018 ile 2020 yılları arasında ödemeyi taahhüt ettiği Mali yardımı kıstı. Bu kapsamda ödenmesi planlanan 759 milyon Euro dolayındaki mali yardımı kesti. Türkiye’ye üç yıl içinde ödenmesi planlanan 1,18 Milyar Euro ise, hala duruyor.

Bu mali yardımlarla, Türkiye’nin AB standartlarına ulaşması hedefleniyor. Bu kapsamda AB Türkiye’ye 2014 ile 2020 yılları için toplamda 4,45 milyar Euro vadetmişti. Şu ana kadar yapılan ödemeler ise sadece bir kaç yüz milyon tutarında.”

Alman gazete, bu gelişmenin arka planına ilişkin kulis bilgilere de işaret etti. AB’nin 2016 yılından bu yana Türkiye’de yaşanan gelişmelere değindi. Darbe girişimi sonrasında Türkiye’de demokrasinin ve hukuk kurallarının ihlal edildiğine dikkat çekti.

Bu gelişmelerin AB’nin planladığı mali yardımları kısmasındaki en büyük etken olduğunu yazdı. Haberde Türkiye’ye 2020 yılına kadar ödenmesi planlanan mali yardımlarından her yıl 253 milyon Euro’nun kesileceğine vurgu yapıldı.

Frankfurter Allgemeine Gazetesi, AB’nin 2020 ile 2027 yılına kadar planlanan mali yardım politikasında ise değişikliğe gideceğini belirtti ve şu ifadeye yer verdi:

"AB Komisyonu Türkiye deneyimlerinden yola çıkarak mali yardımlar konusunda değişikliğe gidiyor. Türkiye’ye 2027 yılına kadar yapılacak yardımlarda kesin bir rakam vermeyecek."
 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ