2018’de, her 16 saatte bir şirket iflas etti

2018 yılının ilk 10 ayında Türkiye’de 16 saatte bir şirket iflas etti. İflas eden şirket sayısı ise 431’e ulaştı. Geçen yıl, şirketlerin ana gündem maddesini nakit krizi, borçlar, konkordato ve iflaslar oluşturdu.
 Şirketlerin finansal durumlarını izleyen Crif Türkiye Ülke Müdürü Selim Tezel, geçen yılın 10 aylık döneminde 16 saatte bir şirketin iflas ettiğini kaydetti.  Toplam 431 şirketin iflas ettiği aynı dönemde, 4 dakikada bir şirket kuruldu ve yine 4 dakikada bir yönetici değişimi yaşandı.

2018, şirketler açısından alacak yönetiminin öne çıktığı ve bir kere daha nakit akışının belirleyici olduğu bir yıldı. Özellikle yılın ikinci yarısında iflas ve konkordatolar önemli bir gündem maddesi olarak öne çıktı.

ŞİRKETLER YİNE ALACAKLARINA ODAKLANACAK


Dünya’dan Ece Ceyhun’un haberine göre, finansal kredi bilgisi konusunda Avrupa’nın sektör lideri olan ve Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon şirketin izini takip eden Crif Türkiye Ülke Müdürü Selim Tezel, bu yıl şirketlerin ana gündem maddesinin yine alacak yönetimi olduğunu düşünüyor. Bunu da takip ettikleri verilere dayandırıyor.

Selim Tezel’in verdiği bilgiye göre geçen yılın 10 aylık döneminde 16 saatte bir şirket iflas etmiş. Toplam 431 şirketin iflas ettiği aynı dönemde, 4 dakikada bir şirket kurulmuş yine 4 dakikada bir yönetici değişimi yaşanmış. 34 dakikada şirket birleşmesi, 6 dakikada 1 hisse ve ortak değişimi yine 6 dakikada bir şirket adres, 25 dakikada bir şirket unvan değiştirmiş.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ