Yandaş olmayan müdür olamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki parti devleti uygulamalarına son çiviyi çaktı.
MEB yönetmelik değişikliği ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için yazılı sınav şartını kaldırıp, atamayı ‘torpil’ ile eşdeğer olan mülakat puanına bağladı. Değişikliğin hukuksuz olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, iptal davası açacaklarını belirtti.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında binlerce eğitim emekçisinin ihraç edilmesi ile birlikte eğitim alanında yaşanan kadro eksikliğinin çözülmesi beklenirken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çözümü ‘torpil’ ile buldu. Resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı için yazılı sınav şartı kaldırılarak, yönetici olabilmenin temel şartı sözlü sınav oldu.

60 puan alan ‘başarılı’ sayılacak


Yeni düzenlemeye göre, müdür yardımcısı veya müdür başyardımcısı olabilmek için, en az 4 ve 8 yıllık öğretmen görev süresini doldurmak gerekecek. Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığında boş bulunan eğitim kurumları ile dört ve sekiz yıllık görev süresini dolduran müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarından boşalacak eğitim kurumları, il milli eğitim müdürlüklerinin internet sitesinde duyurulacak. Sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyenlerin başvuruları elektronik ortamda alınacak. Ardından yönetmelik ekindeki değerlendirme forumuna göre boş kadronun üç katı aday sözlü sınava çağrılacak. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Sözlü sınav sonrasında sözlü sınav puanı ile değerlendirme formu puanının ortalaması alınarak atamaya esas puan belirlenecek.

Vali onayı ile görevlendirilecekler

Öte yandan mevcut yöneticilerden 4 yılını dolduranlar ile kurucu müdürler aynı kurumu tercih ederlerse ek 4 puan alacak. Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adaylar, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre eğitim kurumu müdürünün önerisi ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile görevlendirilecek.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ