Üniversiteleri bölme planı da seçimlerden sonraya kaldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) üniversiteleri bölmek için hazırlanan yasa tasarısı rafa kaldırılarak seçim sonrasına bırakıldı.
Meclis gündemindeki üniversiteleri bölecek yasa tasarısı rafa kaldırıldı ve seçim sonrasına bırakıldı. Tasarı içlerinde İstanbul Üniversitesi ile Ankara Gazi ve Malatya İnönü üniversitelerinin de bulunduğu 10 üniversitenin bölünmesini ve 20 yeni üniversite kurulmasını düzenliyordu.

Özellikle öğretim üyeleri ve öğrencilerin süren eylemleri sonuç verdiği belirtildi. AKP, tepkiler üzerine üniversitelerin bölünmesi askıya aldığı aktarıldı.

AF TASARILARI VAR


Tasarının seçim öncesi kanunlaşmasının tepkileri artıracağını hesaplayan AKP, TBMM’deki görüşmeleri erteledi. 7’nci maddeye kadar ele alınan tasarının görüşmeleri önümüzdeki haftaya kaldı. Ancak TBMM’de önümüzdeki hafta imar dahil birçok alanda af düzenlemeleri içeren tasarı görüşülecek. Üniversitelerin bölünmesi tasarısının şimdilik dondurulabileceği bildirildi.

CERRAHPAŞA DA LİSTEDE

Tasarı yasalaşırsa İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bölünüp başka bir üniversite kurulacak.

Bölünmesi planlanan üniversiteler arasında Anadolu Üniversitesi de bulunuyor. Bu üniversitenin bölünmesiyle Eskişehir Teknik Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin bölünmesiyle Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin bölünmesiyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi adında 3 yeni üniversite kurulacak. Ankara Medipol, Semerkand Bilim ve Medeniyet adlarıyla vakıf üniversiteleri de oluşturulacak.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ