TEOG'u Bilal Erdoğan mı kaldırttı?

TEOG'un kaldırılması ve üniversiteye giriş sınavlarının değişmesinin arkasında Bilal Erdoğan'ın olduğu iddia edildi
Sil baştan düzenlenen eğitim sistemi, kaldırılan TEOG ve değiştirilen üniversiteye giriş sistemi ile ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.

Yeniçağ gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan, TEOG'un kaldırılmasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin bir toplantısı sırasında alındığını, amacın ise öğrencilerin Bilal Erdoğan'ın da kurucu üyesi olduğu TÜRGEV ve Ensar gibi vakıfların yurtlarında kalmaya mecbur bırakılması, böylece daha fazla AKP yandaşının yetiştirilmesi olduğunu iddia etti. 

Takan yazısında, hem TEOG'un kaldırılmasının hem de üniversiteye giriş sınavının yeniden düzenlenmesinde Bilal Erdoğan'ın "çocuklar evlerine yakın okullara gitsin" önerisinin etkili olduğunu belirtti. Takan'a göre, TÜRGEV ve Ensar yurtları da ev kategorisinde ve amaç öğrencileri bu evlere yönlendirmek.


Takan'ın yazısının ilgili bölümü:

TEOG kaldırıldı, üniversiteye giriş sistemi değiştirildi. Peki herkesin evini mutlaka ilgilendiren bu kararı kimler aldı ve nerede alındı?. Eğitim Bakanlığı'nda, YÖK'te alınmadı da nerede oldu bitti bu işler?..

En doğru cevabı vereyim;

Saray da aile içi kabinede. Bilirsiniz!.. Bu tip haberleri saraydan sağlam kaynaklardan çıkışlı olmadan kaleme almam. İşin sırrı, Erdoğan'ın "çocuklar evlerine en yakın okullarına gitsin" sözlerinde gizliymiş. Eğitim sistemimize damga vuran (!) son iki değişikliğin gerçek mimarı Bilal Erdoğan mış.. Gerçek Eğitim Bakanı ve aynı zamanda YÖK Başkanı olan Bilal Erdoğan... Aile içi karar toplantısında Bilal Erdoğan babasına yeni sistemleri anlatması sırasında  "çocuklar evlerine en yakın okullara gitsin" demesini ve böylece haklılık ve inandırıcılığın çok yüksek olacağını önermiş. Aile kabinesi uygun bulmuş, R. Erdoğan'da son onayı vermiş. Buyrun size yeni eğitim sistemi!..

Daha anlaşılır hale getireyim;

Bilal Erdoğan ve sahibi olduğu TÜRGEV'in eğitim alanındaki yoğun faaliyetleri malumunuz.. ENSAR Vakfı'nın da... Bunların ne kadar sayıda yurtlara sahip olduğunu bilemiyoruz. Ancak en imtiyazlı şekilde korundukları ve çoğaldıkları gayet net. Projenin özü şöyle; diyelim ki, evinizin yakında çocuğunuza istediğiniz gibi bir okul bulamadınız. TÜRGEV'e veya ENSAR'a yönlendirilirsiniz. Oralarında yurtları ev statüsünde değil mi?.. İkametgah belgesi temin etme gibi bir sorununuzda olmaz. Verirsiniz yurda bebeyi!.. Maddi durumuz sıkıntılıysa ona da çözüm bulurlar, aklınız arkada kalmaz. Hem çocuk diplomayı aldıktan sonra sıkı da bir Erdoğanist olur!.. "Olsun varsın ne çıkar" mı?..

Yeni projenin, ışık evleri projesinin kopyası olduğunu hala göremiyorsanız, benim size söyleyecek hiç bir sözüm yok.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ