ÖSYM, rapor yayımladı: Kara tablo ortaya çıktı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sonuçları açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili ayrıntılı değerlendirme raporunu yayımladı. Rapora göre gerçek kara tablo ortaya çıktı.
Raporda tüm adayların katılmak zorunda oldukları Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) matematikte 160 bin,  fende ise  114 binden fazla aday tek bir soruyu bile doğru yanıtlayamadı.  YKS’de 4 yıllık programların tercihinde kullanılacak Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) de tablo oldukça kötü.  Matematikte 185 binden fazla aday, fende ise  107 binden fazla aday tek soruyu bile doğru yanıtlayamadı.

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla puanı hesaplanmayan adayların sayısının 41 bini aştığı, yaklaşık yarım milyon adayın ise YKS’nin ilk barajı olan TYT’de 150 puan barajını aşamadığı ortaya çıkmıştı.

SOSYAL BİLİMLER TESTİNDE 22 BİN ÖĞRENCİ SIFIR ÇEKTİ


TYT’de  sözel alanda da önemli sayıda öğrenci başarısız oldu. Sosyal bilimler testinde 22 bin 39, Türkçe testinde ise 986 öğrenci sıfır çekti.

AYT’de ise  Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde hiçbir soruya doğru cevap veremeyen öğrenci sayısı 3 bin 124 iken Sosyal Bilimler 2 testinde ise tek bir aday bile soruların tümünü doğru yanıtlayamadı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ