Okullarda uygulanacak yazı stili için kafa karışıklığı!

Yeni öğretim yılında dik temel yazının kullanılacağı Milli Eğitim Bakanı Yılmaz tarafından açıklanırken, bugün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, dik temel yazıyla eğitime başlamayı, öğretmenlerin tercihine bıraktıklarını söyledi.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, dik temel yazıyla eğitime başlamayı, öğretmenlerin tercihine bıraktıklarını söyledi. Bununla birlikte, en son 23 Mayıs’ta Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında gerçekleştirilen ‘İlk Okuma Yazma Öğretimi Bilgilendirme Toplantısı’nda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz “Dik temel yazının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” derken, Durmuş da “2017-2018 eğitim öğretim yılımızda dik temel ABC ile çocuklarımız ilk okuma yazma öğretimine başlayacaklar” açıklamasını yapmıştı.

Eba’da yeni öğretim programlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Durmuş, “Daha önce sadece bitişik eğik el yazıyla öğrenciler eğitim öğretim görüyorlardı. Artık dik temel yazıyla da eğitim görebilir olacaklar. Yakın bir zamanda bir iki haftaya kadar okullarımızdan öğretmenlerimizin tercihlerini talep edeceğiz. Buna göre de okullarımıza eğer öğretmenimiz 2017-2018’de dik temel yazıyla ilk okuma yazma öğretimini vermek istiyorsa ilgili malzemelerini göndereceğiz, veya öğretmenimiz tercih edebilir, bitişik el yazısıyla yazmayı, o öğretmenimize o meslektaşımıza da bitişik el yazısı malzemesini göndermiş olacağız. Yani burada yazıda bir demokratikleşme, yazıda meslektaşımıza bir seçim hakkı tanıma içine girmiş olduk. Bu aynı zamanda öğrencilerimizin de kendi günlük hayatlarında bir sadeleştirmeyi getirecektir. Öğrencilerin hem kendine daha yakın buldukları hem de öğretmenin kendisine daha yakın bulduğu bir yazı stilini benimsemiş olacaklar” diye konuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ