Öğrencileri atmaya hazırlık

Binlerce öğretmen ve akademisyeni atmak Erdoğan Rejimi'ne yetmedi...
İTÜ rektörü Karaca üniversitelerde öğrenciler için atılmanın geri gelmesini istedi. YÖK başkanı Saraç, ‘Düzenleme yapılalı uzun süre oldu, galiba unutuldu’ diye karşılık verdi.

Türkiye gazetesine dün bir söyleşi veren ve üniversitelerde öğrenciler için ‘atılma’nın geri gelmesini isteyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca’ya YÖK Başkanına yanıt geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, “Sadece lisans değil, bütün düzeyler için azami eğitim süresi getirilmiştir. Atılma olmaması çok büyük zarar. Mutlaka geri getirilmeli. Başarısız öğrencinin okulla ilişiği kesilmeli. Bunlar ciddi yığılma ve tembellik getiriyor. Başarısız öğrenciyi sistemde tutmanın mantığı yok. Hem ülkeye hem kendine zarar” dedi.

‘Düzenleme yapılalı uzun süre oldu, galiba unutuldu’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerden atılmama hususunun kaldırıldığını, sadece lisans değil bütün düzeyler için azami eğitim süresinin getirildiğini söyledi. Saraç, "Bu düzenleme yapılalı uzun bir süre olduğu için sanırım unutuldu. Bu vesileyle maalesef malumu ilam etme durumunda kalarak, tekrar hatırlatmak istedim" dedi.

Saraç, yaptığı yazılı açıklamada, bir gazetenin manşetinde "Üniversiteden atılma geri gelsin" başlığıyla, uluslararası sıralamalarda başarı gösteren önemli bir üniversitenin rektörüyle yapılan röportaja yer verildiğini ifade etti.

Yekta Saraç, şunları kaydetti: "Tüm kamuoyunun, akademi camiasının ve özellikle yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin de bildiği üzere, YÖK Başkanı olmamızın akabinde başlattığımız girişimle konuya ilişkin yasal bir düzenleme yapılmış, artık 'üniversitelerden atılmama' hususu kaldırılmıştır. Hatta sadece lisans değil, bütün düzeyler için azami eğitim süresi getirilmiştir. Bu düzenleme yapılalı uzun bir süre olduğu için sanırım unutuldu. Bu vesileyle maalesef malumu ilam etme durumunda kalarak, tekrar hatırlatmak istedim."

Üniversiteden atılmaya dair kanun 30 Ekim 2014’te Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ