Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır”

Tayyip Erdoğan, her şehre bir üniversite kurmakla övünürken Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “”Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Herkes üniversite okumak zorunda değil” dedi.


Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, üniversitelerde yığılma olduğunu açıkladı. Bunu azaltmak için çalışacaklarını bildirdi. Selçuk, “Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Herkes üniversite okumak zorunda değil” diye konuştu.

İş garantili okulların güçlendirileceğini ve meslek liselerine yönelik ön yargının azaltılması gerektiğini belirten Selçuk, Türkiye’de üniversitelerde olan yığılmanın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Selçuk şunları söyledi: “Asıl meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istiyoruz. Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı da yönetebiliriz. Otellerde onlarca okul açtık, yüksek puanlı öğrenciler o okullara başvuruyor. İTÜ Teknopark okuluna girmeye çalışıyor öğrenciler. İş garantili okullar bunlar.”


ÖĞRENCİLERİN VERİLERİ TOPLANACAK

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre Bakan Selçuk, öğrencilerin okul hayatlarının ilk yıllarından itibaren eğitim hayatlarındaki verilerin toplanacağı sistemin 2021-2022 eğitim–öğretim dönemine yetişeceğini söyledi.

Bakan Selçuk, eğitimde sınavsız sistemi tercih ettiğini söyledi. Selçuk, “Birdenbire sınav kalksın, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Okullar arasındaki imkân farkı olması gerekenin çok üzerinde” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ