​MEB’den öğrencilere ‘muhbirlik eğitimi’: Gözetle ihbar et

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri muhbirlik yapmaları yönünde teşvik ettiği bir video yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın isteğiyle “terörle mücadele” adı altında halkın komşularını gözetlemesini ve ihbar hattına şikâyet etmesini öneren, 'kamu spotu'nu çocuklara izlettirme, web sitelerinde yayımlama ve dijital led panolarında yayımlama talimatı verdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri muhbirlik yapmaları yönünde teşvik ettiği bir video yayımladı. İçişleri Bakanlığı tarafından “terörle mücadeleye yönelik duyarlılık yaratmak” için oluşturulan “Alo 140 Terör İhbar Hattı”nın geniş kitlelere duyurulması amacıyla hazırlanan yeni kamu spotlarına bütün resmi sitelerde yer verilmesi için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat verildi.
Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre; “Ülkemizin huzur ve güvenliği için yürütülen çalışmalara olumlu katkı sağlayacağı” değerlendirmesi ile geniş kitlelere duyurulması istenen kamu spotlarından “Alo 140 Dikkatli Komşu” isimli olanında ise komşulardan şüphe edilmesi ve ‘muhbirlik’ yapılmasına ilişkin önermeler dikkat çekti.

MEB TARAFINDAN YAYINLANACAK 
Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve RTÜK onaylı 42 saniyelik videonun yeni yılda MEB tarafından web sitelerinde ve dijital led panolarında yayınlaması talimatı verildi.
Diriliş Ertuğrul dizisi başrolündeki Engin Altan Düzyatan’ın seslendirdiği ve “durdurabiliriz” ifadesiyle başlayan kamu spotunda, balkonda örtü silkeleyen bir kadının aşağıda bomba yapan gençleri görmesi ve “görmezden gelmeyin” sloganı ile ihbar hattını araması işlendi.
“Alo 140 Dikkatli Komşu” adlı kamu spotunda, “Bir rastlantı, bir şüphe, bir endişe hayat kurtarabilir. Görmezden gelmeyelim yeter” ifadeleriyle yurttaşların komşularından şüphe etmesi ve onları takip ederek ihbar etmeleri istendi.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ