MEB soruşturma yapmadan öğretmenlerin sözleşmesini iptal ediyor

‘Devletin güvenliğine karşı işlenmiş veya yüz kızartıcı suçlar’ı gerekçe gösteriyor...
Milli Eğitim Bakanlığı’nın birçok ilde 2 kez güvenlik soruşturmasından geçen sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerini iptal etmeye başladığı ortaya çıktı. Öğretmenlere sözleşmelerinin iptal edildiğini göreve başladıktan 1.5 ay sonra kişiye özel atama iptal kararnamesi ile duyuran MEB, öğretmenlerin devletin güvenliğine karşı suçlar veya yüz kızartıcı suçtan mahkûm edildiğini iddia etse de öğretmenler hakkında işletilmiş yeni bir soruşturma olmadığı öğrenildi. KHK ile öğretmen alımını belirleyen sözleşme usulünün güvencesizliği de kanıtlanmış oldu.

Cumhuriyet’in haberine göre, MEB’in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından icat ettiği sözleşmeli öğretmenlikte skandallar bitmiyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığına göre, sözleşmeli öğretmenlik için mülakat öncesinde MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sorularak ilk güvenlik soruşturmasından geçirilen adaylar, atama sürecinde de onlarca belge talep eden MEB’in uzun süren ikinci güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin ardından göreve başlayabildi.

Eğitim Sen, sözleşmeleri iptal edilen öğretmenlerin hakkında herhangi bir mahkûmiyet kararının bulunmadığını ve birçok ilden toplattıkları verilere göre 2 aydır okullarda göreve başlamış öğretmenlerin de aynı kararnamelerle görevine son verildiğini tespit etti. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “OHAL koşullarında öğretmenlere güvencesizliği yaratan her yöntem deneniyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ