​‘MEB okullarda istismarı önleyemiyor’

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuk istismarını önlemek için politikalar geliştirmediği ve konuyla ilgili istatistik tutmaya gerek duymadığını söyledi.
KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, son günlerde okullarda artan çocuk istismarı olaylarına dikkat çekmek için düzenlediği açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuk istismarını önlemek için politikalar geliştirmediği ve konuyla ilgili istatistik tutmaya gerek duymadığını söyledi.
 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)Diyarbakır Şubeler Platformu, son günlerde artan çocuk istismarı, hak ihlalleri ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Eğitim Sen 1 Nolu Şube binası önünde basın açıklaması düzenledi. Bina önünde bir araya gelen emekçiler burada polisler tarafından çembere alındı. Gazetecilerin çekimine engel olan polis, emekçilerle yapılan görüşmelerden sonra açıklamanın yapılmasına izin verdi.
 

OHAL ile birlikte çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetin hayatın her alanında artığını belirten Eğitim Sen 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Mizgin Yavuz, “Çocuk istismarı ve kadınlara yönelik taciz ve şiddet giderek artmıştır. Her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı öldürüldüğü, çocukların yurtlarda okullarda tacize, tecavüze uğradığı olaylara tanık oluyoruz.” dedi.
 
‘ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’
 
Diyanet'in İşleri Başkanlığı sitesinde yapılan tanımlamalara tepki gösteren Yavuz, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesindeki fetva ve sonrasında yapılan açıklamalar kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir fetvası tesadüf değildir. Hayatın her alanının gerileştirildiği, şer’i hukukun getirilmeye çalışıldığı ve bu anlayışın uzantısı olan müfredata maruz kalan çocuklarımızın psikolojisinde ciddi tahribatlar oluşmaktadır.” İfadelerini kullandı.
 
‘İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMALAR YETERSİZ’
 
Okullarda artan cinsel istismar olaylarına dikkat çeken Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “İstismar taciz ile ilgili çok sayıda olay yaşanıyor. İzmir’in Dikili İlçesinde bir yurtta yaşları 10 ile 15 arasında değişen 7 erkek öğrenci öğretmenleri tarafından cinsel istismara uğramıştır. Diyarbakır’da yaşayan 7 yaşındaki bir kız çocuğuna istismarda bulunan H.A. hakkında savcılık beraat talep etmiştir. Bir dernek tarafından okullara dağıtılan kitaplarda cinsel istismar hikayeleri ortaya çıkmıştır. Yine Diyarbakır’da 16 yaşındaki öğrencisine tacizde bulunan ve mağdurun babasına şeriata gitmeyi teklif eden coğrafya öğretmeninin yargılanmasına devam edildiği halde olay basına yansıdıktan sonra öğretmen açığa alınmakla kalmıştır.” dedi.
 
‘MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İSTİSMARI ENGELLEYEMİYOR’
 
Milli Eğitim Bakanlığının Cinsel istismarı engelleyemediğini söyleyen Yavuz,”Milli Eğitim Bakanlığı çocuk istismarını önlemek için politikalar geliştirmediği gibi konu ile ilgili istatistik tutmaya bile gerek duymamaktadır. Kadın örgütlerinin yaptığı istatistikler ve mahkemelerde devam eden yargılamalar ile haberdar olunuyor bu olaylardan.
Kadın ve çocuk düşmanı politikalarına teslim olmayacaklarını söyleyen Yavuz, “Çocuklarımızın çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi elimiz ile kuracağız” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ