Marmara Üniversitesi'nde zincirleme rezalet

Torpil, adam kayırma, sınava yolsuzluğu artık ilan edilerek yapılıyor.
Marmara Üniversitesi doktora ve yüksek lisans öğrenci alımı sırasındaki son aşama olan mülakat sonuçları, üniversitelerde yaşanan kadrolaşmanın geldiği noktayı gözler önüne seriyor. 

Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yaşanan iki olay sosyal medyada gündem olmuş durumda. Buna göre ilk olay Uluslararası İlişkiler doktora bölümünde yaşandı.

Doktora programı için başvurda bulunan ve Akademik Personel Seçme Sınavı (ALES) puanı 100 üzerinden 92, Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) ise 100 üzerinden 98 olan bir öğrenciye mülakat sonucu olarak 100 üzerinden 5 puan verildi. 


5 puan verilen öğrencinin olayı sosyal medyada duyurmasının ardından üniversite yönetimi Twitter hesabından duyuru yaparak, mülakatın iptal edildiğini ve rektörlük bünyesinde kurulan juri tarafından öğrencinin yeniden mülakata çağırılacağını duyurdu. İKİNCİ SKANDAL: YÜKSEK LİSANS

Olayın ardından bir gün geçmesinin üzerinden ikinci vaka ise yine Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı İktisat Bölümü'nde yaşandı. Yüksek Lisans için yapılan mülakatta 15 öğrenciye 100 üzerinden 100 puan verildi. Asil olarak 15 öğrenci alan bölümün 15 öğrencisine de 100 puan vermesi, yaşanan doktora rezaletinin ardından sosyal medyada yeniden gündem oldu. 

Olayın ardından konuşan öğrenciler yaşananları 'rezalet' olarak nitelendirirken, gelişmelerin takipçisi olacaklarını belirttiler.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ