LGS’de kontenjan krizi devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere giriş sınavında, Anadolu Lisesi’ne yerleşmek isteyen ve açıkta kalan yüzbinlerce öğrenci için yeni kontenjanlar oluşturacağını duyurmuş ve 58 bin yeni kontenjan açmıştı.
Ancak bu rakam veli ve öğrencileri memnun etmedi. Veliler nitelikli Anadolu Liselerinde yeni kontanjan açılmadığından açılanların da yetersizliğinden şikayet etti ayrıca daha fazla İmam Hatip ve Meslek Lisesi’nin Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi için sosyal medyadan çağrıda bulundu.

Çok sayıda Anadolu Lisesi geçtiğimiz yıllarda İmam Hatibe dönüştürülmüştü. MEB, bu okullara talep olduğunu belirterek talebe cevap vermek için çok sayıda İmam Hatip Lisesi açtıklarını ifade etmişti. Ancak son LGS sınavında gelinen noktada İmam Hatip kontenjanları boş kalırken, Anadolu Lisesi kontenjanları ise yetersiz kaldı.

İMAM HATİPLERE DOKUNULMADI


MEB yeni kontenjan açacağını duyurdu ancak okul dönüştürürken hiç bir İmam Hatip Lisesi’ne dokunmadı, onun yerine 38 meslek Lisesini Anadolu lisesi’ne dönüştürdü. Ve İmam Hatip liseleri içindeki boş sınıfları Anadolu Lisesi yaptı. Gelinen noktada Anadolu Lisesi talep eden 300 bin öğrenciye 58 bin kontenjan yeterli olmadı. Oysa aynı zamanda İmam Hatip ve meslek liselerinde 250 bin boş kontenjan var. Veliler bu okulların da Anadolu lisesine dönüştürülmesini istedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ