İki hukuk fakültesi birleşse bir fakülte etmiyor: Toplamda sadece 7 hoca var

Üniversite yerleştirme kontenjanlarının 19 Haziran’da açıklanmasının ardından öğretim görevlilerinin sayıca yetersiz olduğu bölümler ve öğrencisiz hayalet fakülteler tekrar gündeme geldi.


4 öğretim görevlisi ile yeni açılan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Sayıştay’ın raporunda yer alan öğrencisiz 10 öğretim görevlisinin olduğu Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne pek çok üniversite tartışmaların odağında.Özyeğin Üniversitesi Kurucu Üyesi olan Erhan Erkut konuyla ilgili çarpıcı bir örnek verdi.  Kişisel bloğunda yazdığı “2019 Üniversite Kontenjanları: YÖK Öğreniyor Mu?” başlıklı makalesini sosyal medya hesabından paylaşan Erkut, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde sadece 4, İzmir Bakırçay Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ise sadece 3 öğretim üyesi olduğunu belirterek, ikisi birleşse bile bir hukuk fakültesi etmeyeceğini vurguladı.

 


Konuyla ilgili bir dizi mesaj yazan Erkut, “YÖK’e soruyorum: Kurallarınız sadece vakıf üniversiteleri için mi geçerli? Yetersiz sayıda öğretim üyesi ile hukuk fakültesi açmayı nasıl açıklıyorsunuz? Bu iki okulda farklı bir hukuk müfredatı mı uygulanacak?” dedi.

 

Yazısında siyasi sebeplerle açılan bölümlerden bahseden Erkut, bunun eğitimde gerilemeye yol açacağını belirterek doğru işleyen bir eğitim sistemi için öğretim görevlisi sayısı ile öğrencilerin sayısının orantılı olması gerektiğini anlattı. YÖK’ün bu seneki kontenjanları incelendiğinde bunun gözetilmediğini söyleyen Erkut, kontenjanlardaki gerilemeye rağmen öğretim görevlilerinin sayısının artırılmasını eleştirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ