Haraç gibi kayıt parası: Okul yönetimi velilerden 20 bin lira istiyor

İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulunda velilerden 5 bin ile 20 bin lira arasında kayıt parası istendiği iddia edildi. Bağış adı altında alınan parayı veremeyen velilerin çocukları okula kayıt edilmiyor.


İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulundaki skandal uygulama Kübra Köklü’nün Cumhuriyet gazetesindeki haberiyle ortaya çıktı. Okul yönetiminin 5 bin ile 20 bin lira arasında kayıt parası istediği velilerin ayrıca bilgisayar ve akıllı tahta almaya zorlandığı bildirildi. Bir veli, “Okulun içi baştan aşağı pahalı bilgisayarlarla dolu. Bu bilgisayarları, akıllı tahtaları velilere aldırtıyorlar. İnsanlar çocuklarını okula gönderebilmek için borçlanıyor. Bir baba çocuğunu kaydettirebilmek için elektrikli sandalyesini sattı” diye konuştu.

ORİJİNALİ 1000 TL KOPYASI 500 TL


Veliler, daha iyi bir eğitim alacakları düşüncesiyle okula para vermeyi kabul ettiklerini belirtiyor. Her sınıfta en az 38 en fazla da 58 öğrenci olduğu kaydedilirken kayıt parasının yanı sıra ders kitaplarının ücretleri de velilerden isteniyor. Veliler kitapların orijinaline para yetişmediği için kopyalarını aldıklarını belirtiyor. Orijinal kitaplar için 1000 lira veremeyen veliler, kopyalarına 500 lira harcıyor. Bir de 350 lira aidat ödüyorlar.

2.5 ay önce göreve getirilen okul müdürü Murat Aykul ise iddiaların doğru olmadığını aktarıyor. “Bu yıl yaklaşık 150-200 kişi okula ücretsiz kayıt oldu. Veliler okula bağış yapıyor. Pahalı bilgisayar ve 20 bin lira kayıt paraları geçen senenin olayları. Bu sene böyle şeyler yok. İzin vermem. Bu yıl kesinlikle 15 bin lira kayıt parası yatıran bir veli olmadı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ