Gözlerini engelli çocukların yemeğine diktiler

5 milyonluk Mercedes almak israf değil, engelli çocuklara okulda verilen yemek israfmış.
Lüks makam araçlarının AKP’li isimlere tahsisi ve kamudaki yüksek maliyetli harcamalar gündemdeki yerini korurken, engelli öğrencilerin öğlen yemeği ‘israf’ olarak değerlendirildi. Bakanlık okullardan, engelli öğrencilerin yemeği için kaynak bulunmasını istedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a 5 milyon TL’lik, Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez’e 1 milyon TL’lik lüks makam aracı alarak kamuda yüksek maliyetli harcamalarla tepki çeken AKP, tasarrufu özel eğitim gören engelli öğrencilerin yemek parasında buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), engelli öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim hizmeti veren kurumlara skandal bir yazı gönderdi. 


MEB yazıda, özel eğitim gören engelli öğrencilerin öğle yemeği ücretinin genel bütçeden karşılanmasının maliyetli olduğunu, yemekler için bağış ve hibe toplanmasını istedi.

HAYIRSEVER BULUP ONA ÖDETİN
MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör imzasıyla Genel Müdürlüğe bağlı zihinsel, otistik, ortopedik, görme, işitme, davranış bozukluğu, hiperaktivite gibi engeli bulunan öğrencilerin eğitim gördüğü okul ve kurumlara yollanan yazıda, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nin 91’inci maddesine göre genel bütçeden karşılanan öğle yemeği ücretinin maliyetli olduğu savunuldu. Okullara maliyeti indirme talimatı veren MEB, belediye, aşevi, vakıf, dernek gibi kuruluşlar ve “hayırseverlerden” alınan bağış ve hibelerle yemek hizmetinin karşılanması talimatı verdi.

KDV DAHİL 5.5 TL'YE YEMEK OLUR MU
MEB, verdiği yemek ücret fiyatıyla da yemek kalitesinin düşeceğinin sinyalini verdi. Yazıda, “2017-2018 yılı eğitim öğretim yılı sonuna kadar sözleşmelerde yemek ödeneği için kişi başı birim fiyatının KDV dahil 5 buçuk TL’yi geçmemesi” talimatını veren MEB, ayrıca okullara yemek hizmeti alındıktan sonra faturaların ayın sonunda kesilerek aylık ödenek takip modülüne girilmesi ve mükerrer fatura talebinde bulunulmamasını da istedi.

KAYNAK İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİNMİŞ
MEB kurumlara yolladığı yazısında engelli öğrenciler için özel eğitim veren okul ve kurumların öğle yemeği için bağış ve hibe toplanması kararını “Kaynak israfını önlemek” gerekçesiyle savundu. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ