Eğitimde hakkaniyet sağlanamıyor Teşvik bilmecesi can sıkıyor

Daha iyi bir eğitim için çocuklarını özel okula gönderen ailelere verilen teşviklerde bir türlü hakkaniyet sağlanamıyor. Teşvik çıkar ümidiyle dişinden tırnağından artırıp çocuklarını özel okula gönderen veliler, her sene ayrı bir şok yaşıyor.
Maddi durumu hayli iyi olan serbest meslek sahibi velilere her sene çıkan teşvik, bordrolu çalışanların, memurların orta sınıfın muhitine uğramıyor. Bu yıl 75 bin kişiye verilen teşvikler yeni mağduriyetlere sebep oldu.


Teşvik nedeniyle okullar fiyatları olmadık şekilde yükseltiyor. Velilerin itirazlarına karşılık okullar, nasıl olsa teşvik alacaksınız diyerek, durumu geçiştiriyor. Ha bugün ha yarın teşvik çıkacak diye çocuğunu özel okula gönderen aileler, çıkmayan teşvikler, yüksekten çekilen fiyatlar nedeniyle çocuklarının eğitimini yarıda kesmek zorunda kalıyor. Bu durum hem çocuğun psikolojisini etkiliyor hem de eğitimde aksamalara neden oluyor.

UYGULAMADAKİ ÇELİŞKİLER

- Bordrolu çalışanlar, bordrolarında oynama yapamadıkları için 0-5.000 TL maaş alanlara verilen 350 puanı alamıyorlar. Serbest meslek mensupları ise gelirlerini gizleyebiliyor.

- Boşanmış aileler en büyük avantaja sahip. Sırf bu yüzden boşanan aileler olduğu ifade ediliyor.

- İşyeri sahipleri, işyerlerinde kendilerini asgari ücretli olarak ya da kendilerini zarar eden bir firma olarak gösterebiliyor.

- Velilerden kira geliri olmadığına ait dilekçe isteniyor. Çoğu kişi kira alsa da, almamış gibi gösteriyor. Kontrol yok.

- Sabit maaşla çalışan da, fabrika sahibi de aynı derecelendirmeye tabi tutuluyor.

- Teşvik evrakları okullarda kayıt evrakları ile birlikte kontrol edilip değerlendirilmiyor. Herkesten gelir testi belgesi istenmiyor.

- Yanlış bilgi ve beyanda bulunanlara herhangi bir işlem uygulanmıyor.

EMEKLİ MEMUR VE İŞÇİ ÇOCUKLARI TEŞVİK ALAMADI

Akşam Gazetesi  Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı da bu duruma tepki gösterdi. Sosyal medyadan teşvik sistemindeki çarpıklığa dikkat çeken Pazarcı: “Milli Eğitim, özel okullar teşvik listesi açıkladı. Tam bir skandal. Emekli memur ve işçi çocukları teşvik alamadı. Altında son model araç olanların çocuklarına teşvik verildi. Yalan beyanda bulunanlar yine kazandı!” ifadelerini kullandı. Sadece Pazarcı değil, sosyal medyadan çok sayıda tepki yağdı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ