Büyük çöküş: Hiçbir devlet üniversitesi ilk 500’e giremedi

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) da işbirliği yaptığı İngiliz derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) sıralamasına göre, Türkiye’den hiçbir devlet üniversitesi ilk 500’de yer alamadı.
Alan bazlı değerlendirme de yapılan listede, devlet üniversiteleri tek tek başarılı oldukları alanlarla yer aldı. Ancak başarılı oldukları alanlar çok sınırlı kaldı. ODTÜ mühendislik, Hacettepe tıp alanında öne çıksa da son 5 yılda bu üniversiteler en az 100 sıra geriledi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, araştırmalar sonucunda Türk üniversitelerinin 5 yıllık geri gidişi dikkat çekti. 2016 ve 2017 raporlarında 5 üniversite ilk 500’e girebiliyorken her yıl geri gidişin ardından bu yıl sadece 2 üniversite listede yer aldı.

Bilkent birinciliği Koç’a kaptırdı


2016’da listeye 394. sıradan giren Bilkent, 2019’da birinciliği Koç’a kaptırdı. Türkiye’nin ilk sırasında yer alan Koç da listede 448. sırada yer bulabildi. Devlet üniversiteleri arasında ilk sırada olan ODTÜ, 2016’da 431. sırada ve tüm Türk üniversiteleri arasında 2. sırada yer alırken 2019 da 551. sıraya geriledi. İlk 1000’e giren bütün üniversitelerdeki gerileme de dikkat çekti.

Türk üniversiteleri sadece tek tek alanlar üzerinden kendilerini listede üst sıralara taşıyabildi. ‘Mühendislik ve Teknoloji’ alanında 243. sırada olan ODTÜ ilk sırada yer alırken İstanbul Teknik, Bilkent, Boğaziçi ve Koç ilk 500 sıralamasında yer aldı.

Tıp ve Yaşam Bilimleri’nde 300’ün altında 

‘Tıp ve Yaşam Bilimleri’ alanında ise sadece İstanbul ve Hacettepe Üniversiteleri ilk 500’e girse de, ilk 300’de yer alamadı. ‘Doğa Bilimleri’ bölümlerinde sadece ODTÜ, İstanbul Teknik ve Boğaziçi üniversiteleri ilk 500’de yer aldı.

Arkeoloji, Tarih, İlahiyat, Mimarlık ve Sanat bölümlerinin de içinde yer aldığı ‘Sanat ve Beşeri Bilimler’ listesine sadece ilk 500’e Boğaziçi, Bilkent ve İstanbul üniversiteleri girebildi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ