65 Bin öğrenci fişlendi

Tarihte görülmemiş bir fişleme yöntemi icat ettiler.
Hazırlanan diplomalarda KHK ile ‘kapatılan’ üniversitede başarılı oldukları vurgulanan öğrencilere hayat boyu fişlemenin önü açıldı.

15 Temmuz sonrası KHK ile kapatılan vakıf üniversitelerinde öğrenim gören ve 15 Temmuzun ardından başka üniversitelere yönlendirilen öğrencilere eziyet sürüyor.

Mezuniyetlerine ilişkin belgeleri başka üniversitelerden almak zorunda bırakılan öğrenciler, okullarının kapatıldığı yazılarak verilen geçici mezuniyet belgelerinin ardından, aynı skandalla diplomalarını alırken de karşılaştı. Hazırlanan diplomalarda “kapatılan üniversitede başarılı" oldukları vurgulanan öğrencilere hayat boyu fişlemenin önü açıldı.


65 BİN KİŞİLİK FİŞLEME
15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin OHAL KHK’si ile 15 vakıf üniversitesine ilişkin kapatma kararı almış ve 65 bine yakın öğrenci etkilenmişti. Üniversitede ara sınıfta olan öğrenciler sınava girdikleri yıl aldıkları puan üzerinden yeni üniversitelerine yerleştirildi. Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarında mezun duruma gelmiş olanlar ise ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemine alınmadılar. YÖK tarafından belirlenen koordinatör üniversite tarafından diplomaların düzenlenmesine karar verildi.

Ancak geçici mezuniyet belgelerinde kapatılan üniversiteden geldikleri özellikle belirtilen öğrenciler, iş bulmakta zorlanırken fişlenmekle karşı karşıya kaldı.

YÖK, başka üniversitelere yerleştirilen öğrenciler hakkında yaptığı açıklamada, yönlendirildikleri kurumdan diplomaları alacaklarını, bununla birlikte sadece diploma eki ve transkriptlerinde önceki üniversitelerinde almış oldukları derslerin yer alacağını belirtse de, üniversitelerde bu durum farklı uygulamalara neden oldu. Koordinatör üniversiteler aynı skandal uygulamayı yeni hazırlanan diplomalarda da gerçekleştirilerek 15 Temmuz darbe girişiminin öğrencilerin hayatında iz bırakmasına yol açtı.

Hayat boyu fişleme

YÖK tarafından haklarında yapılan güvenlik soruşturmasının ardından gerçek diplomalarına kavuşmayı bekleyen öğrenciler, geçici mezuniyet belgesi hüsranı sonrası yeniden başvurdukları koordinatör üniversitelerde bu sefer de diploma skandalı yaşadı. KHK ile kapatılan Ankara Turgut Özal Üniversitesi’nden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne yönlendirilen öğrenciler, aldıkları diplomalarda yeni üniversitelerinin ismi ve eski üniversitelerinin kapatıldığı vurgusu ile karşılaştı. Öğrencilerin diplomalarında yeni üniversitelerinin ismi ve rektörünün imzası bulunsa da, ilgili bölüm adının ardından “Gerekli çalışmalarını kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nde başarıyla tamamlayarak” ibaresi yer aldı.

Öğrencilerin geçici mezuniyet belgeleri ile yapılan ve “fişleme” olarak değerlendirilen işlem, hayat boyu karşılarına çıkacak bir uygulamaya dönüştü.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Üniversitelerinin kapatılmasının ardından bir de diploma şoku yaşanan öğrencilerinin mağduriyetini CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan Meclis gündemine taşıdı. Sarıhan, “Bu öğrencilerin kapatılan üniversitelerin öğrencileri olduğunun ısrarla belirtilmesi bir tür fişleme değil midir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ