13 km uzaklıktaki okuluna katır üstünde giden öğretmen

25 yaşındaki Duygu öğretmen her gün önce servisle sonra katır sırtında görev yaptığı okula ulaşıyor. Genç öğretmenin kar içinde okula ulaşması 40 dakika sürüyor.
Van’ın Bahçesaray İlçesi’nde yolu kardan kapanan Altındere Mahallesi’ndeki okulun kadın öğretmeni Duygu Atmış her gün sabah servisle ilçeye 13 kilometre uzaklıktaki okula gidiyor. 25 yaşındaki Duygu Atmış, belli bir yere kadar servisle geldikten sonra köylülerin kendisine tahsis ettiği katırla dağları tepeleri aşarak 21 öğrencisi bulunan konteyner okula ulaşıyor.

Mesleğinin ilk yılında görevini hakkıyla yerine getirmek için çaba gösterdiğini belirten Duygu öğretmen, öğrencilerinin eğitim seviyesini yükseltmek için tatil günlerinde bile okula giderek kurs veriyor.

Doğu Anadolu’da kış mevsimi ve kar, özellikle ücra mahallelerde yaşayan insanların hayatını çileye dönüştürüyor. Yolların kardan kapanması birçok hayat hikayesini de beraberinde getiriyor. Van’ın en çok kar alan ilçelerinden biri olan Bahçesaray’ın Altındere Mahallesi Kırıkhan mezrasına bu yıl atanan Adanalı öğretmen Duygu Atmış’ın eğitim için yaptığı fedakarlık da bu hikayelerden birisi. Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2014 yılında mezun olan 25 yaşındaki Atmış’ın, ilk görev yeri, konteyner okulu ve 21 öğrencisi bulunan Altındere Mahallesi Kırıkhan mezrası oldu.


40 DAKİKADA ULAŞABİLİYOR

İlk günlerde minibüsle okula gidip gelen Duygu öğretmen, kar yağışıyla birlikte zorlu bir döneme girdi. İlçeye 13 kilometre uzaklıktaki mahallenin yolu kardan ulaşıma kapanınca, Duygu öğretmen yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürümek zorunda kaldı. Adım atmanın bile zor olduğu yolda yürümekte güçlük çeken öğretmene mahalle halkı bir katır ve bir görevli tahsis etti. Servisten indikten sonra katıra binerek karlara bata-çıka, dağları tepeleri buz gibi havada aşan Duygu öğretmen, okula yaklaşık 40 dakikada ulaşabiliyor.

‘TEK KELİME ÖĞRETİNCE…’

Bütün zorluklara rağmen okuldaki 21 öğrenciye bir şeyler öğretmenin kendisini çok mutlu ettiğini vurgulayan Duygu öğretmen şunları anlattı: “Hayatımda ilk defa bu kadar soğuk ve kar görüyorum. Katıra ilk defa biniyorum. Bazen katır bile bu yoldan çıkamıyor. Çok zorlu bir yolculuk. Ama 3 yıl önce açılan bu konteyner okulda 12-13 yaşına gelmiş öğrenciler hâlâ okuma bile bilmiyorlar. Hepsine birinci sınıf müfredatını okutuyorum. Bu öğrencilerime öğrettiğim tek kelime bana bütün zorlukları unutturuyor. Görevimi hakkıyla yerine getirmek istiyorum.” 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ