1 milyon öğrenci için LGS günü

Yaklaşık 1 milyon öğrenci, Liselere Geçiş Sınavı'nda (LGS) ter döküyor. Sınavın ilk oturumu tamamlandı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğe bağlı girdiği merkezi sınav saat 09.30'da başladı.

Yurt genelinde 976 merkezde, 3 bin 612 binada yapılan sınava yaklaşık 1 milyon öğrenci katılıyor.
 
Öğrencilerin isteğe bağlı girdiği sınav, iki bölüm halinde uygulanıyor. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltiliyor. Sınavın birinci bölümü tamamlandı. İkinci bölüm ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluştu ve 75 dakika sürdü. Sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ikinci bölüm ise 60 dakika sürecek.


Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer soru yöneltildi. İki bölüm arasında, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için 45 dakikalık süre verildi. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak. Merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak. Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ