Zencani paraları vermeden idam edilmeyecek

İran'da yolsuzluktan dolayı hüküm giyen ünlü milyarder Babek Zencani hakkında konuşan başsavcı, Zencani'nin zimmetindeki paraları geri vermeden idam kararının uygulanmayacağını açıkladı.
Reza Zarrab'ın ortağı İranlı işadamı Babek Zencani'nin idamıyla ilgili sorulara cevap veren başsavcı Muhammed Cafer Muntazeri, "Zencani hakkında verilen hüküm kesindir. Fakat çaldığı ve büyük bölümü yurtdışında tutulan paralar geri gelmeden karar uygulanmayacak" dedi.

DOLANDIRDIĞI MİKTAR 2.7 MİLYAR DOLAR

Yargılandığı süreçte İranlı işadamı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerdeki şirketler aracılığıyla hükümet adına sattığı milyonlarca varil petrolden usulsüz gelir elde etmekle suçlanmıştı. İddianamede, Zencani'nin İran'da dolandırdığı para miktarının 2.7 milyar doları bulduğu belirtilmişti. 


ABD'de 'İran yaptırımlarını baypas ederek ABD'yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama' suçlamalarıyla yargılanan Reza Zerrab'ın suç ortağı olarak anılan Zencani'nin 14 milyar dolara varan bir serveti bulunduğu tahmin ediliyor. İran'ın en zengin işadamlarından biri olarak gösterilen Zencani, ABD ve AB'nin de kara listesinde bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ