Yunanistan'da koalisyon hükümeti sona eriyor

Yunanistan Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi Başkanı Panos Kammenos, koalisyon hükümetinden ayrılacaklarını açıkladı
Kammenos, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaklaşık yarım saatlik görüşmesinin ardından Başbakanlık binası önünde gazetecilere açıklamada bulundu.

Yaklaşık 4 yıldır "milli birlik hükümetinde" yer alarak ülkeyi memorandumlardan çıkardıklarını ifade eden Kammenos, "Makedonya'nın ismi konusunda bu iş birliğinin devam edemeyeceğini Başbakana söyledim. Hükümette kalamayız." dedi.

Kammenos, Başbakana iş birliği için teşekkür ettiğini belirterek "Bağımsız Yunanlar hükümetten ayrılıyor." ifadesini kullandı.


Savunma Bakanı istifa etti

Atina ile Üsküp arasında geçen Haziran ayında imzalanan ve Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşma, Yunanistan'da yeni bir istifaya neden oldu. Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, anlaşmayı protesto etmek için görevinden ayrılma kararı aldı.

Aynı zamanda hükümetin küçük ortağı konumundaki popülist Bağımsız Yunanlar partisinin lideri olan Kammenos, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile yaptığı görüşmenin ardından istifasını duyurdu. İsim anlaşması meselesinin kendisine istifa etmekten başka çare bırakmadığını söyleyen Kammenos, "Başbakan'a gerçekleştirdiği işbirliği için teşekkür ettim. Ve ona, bu ulusal mesele yüzünden devam edemeyeceğimizi açıkladım" dedi. Kammenos, partisinin diğer kabine üyelerini de hükümetten çekeceğini sözlerine ekledi.

Kammenos'un hükümetten çekilme kararı sonrası Tsipras, parlamentoda güven oylamasına gidilmesi için girişimde bulunacağını açıkladı. Oylamanın önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.

Tsipras ayrıca, Kammenos'un yerine Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis'in geçeceğini açıkladı.

Erken seçim ihtimali

Yunanistan'da genel seçimlerin Ekim ayında yapılması planlanıyor. Ancak Tsipras'ın partisi Syriza'nın parlamentodan güvenoyu alarak azınlık hükümeti olarak iktidarda kalmayı sürdürememesi durumunda erken seçimlere gidilmesi ihtimal dâhilinde.

Üç yüz sandalyeli parlamentoda, koalisyon hükümetinin bugün açıklanan istifalar öncesi 153 sandalyesi vardı. Syriza'nın milletvekili sayısı 145. Koalisyona yedi ANEL ve bir bağımsız milletvekili destek veriyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ