Yunanistan angajman kurallarını değiştiriyor: Sınıra 'özel eğitimli' birlik

İki Yunan askerinin, Meriç Nehri'ndeki Karaağaç'tan geçerek Türkiye topraklarına girerken Türk devriye askerleri tarafından yakalanarak tutuklanması Türkiye ile Yunanistan arasında süren gerilimi daha da artırdı.
Askerlerin tutukluluk kararına yapılan itiraza reddedilmişti. Başbakan Çipras'ın ise AB, NATO ve BM'yi devreye sokacağı belirtiliyordu. Sessiz kalmakla eleştirilern Yunan Savunma Bakanı Panes Kamenos "Şu anda Türk hapishanelerinde 2 Yunan askeri rehin” dedi.
 
Askerlerin Türkiye'de tutuklanması üzerine Yunanistan hükümeti angajman kurallarını değiştirme kararı aldı. Duvar'dan Nikolas Stelya'nın haberine göre Meriç bölgesi özelinde Yunanistan Silahlı Kuvvetleri tüm eylem planlarını gözden geçiriyor ve güvenlik önlemlerini yoğunlaştırıyor.
 
Haberde bundan sonra Meriç’in Yunanistan yakasını Yunanistan Ordusu’na bağlı özel eğitimli unsurlar tarafından denetleneceği ifade ediliyor.

 
Yeni dönemde asker sayısının da artırılarak, bugüne dek iki asker ile gerçekleştirilen devriyelerin 7 askerle ve çok daha sık şekilde yapılacağı ifade ediliyor. Meriç’te konuşlu olan birliklerin komutanlıklarında da değişikliğe gidileceği bilgisi, haberde yer alıyor. Bu durumun Atina tarafından önceden planlandığı belirtiliyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ