​'YPG, Şam’la anlaştı, Suriye ordusu Afrin’e girecek'

Türkiye’nin Afrin’de YPG mevzilerini hedef alan operasyonu 1 ayı doldurmak üzere. Bölgeden ise her gün farklı haberler gelmeye devam ediyor.
İki gün önce YPG ve Şam rejiminin, Afrin’e asker gönderme konusunda anlaştığı iddiası gündeme gelmişti.
 
Haber, Lübnan’da Arapça yayın yapan ve Esad yönetimine yakınlığıyla bilinen Al Mayadeen televizyonunda yayınlanmıştı. Aynı kanal, bugün yine flaş bir iddiayı daha ortaya attı.
 
Kürt kaynaklara dayandırılan haberlere göre, YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Şam rejiminin nihai anlaşmaya vardığı ve Suriye ordusuna bağlı birliklerin 24 saat içinde Afrin’e asker göndereceği iddia edildi.

 
İlerleyen saatlerde Rus yarı resmi haber ajansı Sputnik ve Reuters da anlaşma iddiasını Kürt yetkililere dayandırarak "flaş gelişme" olarak servis etti.
 
Reuters'a konuşa Suriye'nin kuzeyindeki Kürt yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd yetkili, anlaşmaya ilişkin olarak, Suriye ordusunun önümüzdeki iki gün içinde sınır hattı boyunca konuşlanacağını ve iki gün içinde bölgeye girebileceğini öne sürüyor ve ekliyor:
 
"İşlenen barbarca suçlar ve uluslararası sessizlik ışığında, bize yardım eli uzatan herhangi bir tarafla işbirliği yapabiliriz."
 
Öte yandan bir başka Kürt siyasi yetkili ise Suriye ordusunun Afrin'e girişine Rusya'nın, Türkiye'yle yürüttüğü diplomatik süreci karmaşıklaştırabileceği gerekçesiyle karşı çıkmasının muhtemel olduğunu söylüyor.
 
ANF de flaş gelişmeyi doğrulayan bir haberi okurlarına servis ederken bölgeden haber geçen bazı muhabirler de twetleriyle duyurdu haberi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ