​Wall Street Journal: ABD ordusu İncirlik’teki varlığını azaltıyor

Wall Street Journal gazetesi, ABD ordusunun, İncirlik Üssü'ndeki varlığını azalttığı ve kalıcı olarak çekilmeyi düşündüğüne dair bir haber yayınladı. Gerekçe ise, “Türkiye hükümetinin İncirlik’i koz olarak kullanması."

ABD’nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal tarafından yayınlanan habere göre, ABD Ordusu ani bir şekilde Türkiye İncirlik hava üssündeki savaş operasyonlarını azalttı ve üsten kalıcı olarak çekilmeyi planlıyor. Gazeteye konuşan ancak ismi açıklanmayan ABD yetkilileri, Ankara ve Washington arasındaki gerilim nedeniyle bu değişimin gerçekleştiğini söyledi.
 
Gazeteye konuşan askeri yetkililer, uzun süredir gelgitli bir hal alan Türkiye-ABD ilişkilerinde, “koz olarak kullanıldığını düşündükleri” İncirlik’teki ABD askeri varlığının sona erdirilebileceğini ifade etti.
 

Üste bulunan 10 adet A-10 savaş uçağının Ocak ayında Afganistan’a kaydırıldığını belirten gazete, İncirlik Üssü’nde şu anda yalnızca yakıt ikmal uçaklarının bulunduğuna dikkat çekiyor. Gazetenin görüşlerini aldığı adı açıklanmayan bir Türk yetkili ise uçakların Afganistan’a kaydırılmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüye gitmesinden dolayı kaynaklanmadığını, ancak ABD’nin dikkatini Suriye’den Afganistan’a çevirmesinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.
 
Gazeteye konuşan ABD’li bir yetkili ise bir süredir İncirlik’ten çıkma planının masada olduğunu söylerken, bir başka önemli NATO müttefiki olan Almanya’nın da Türkiye ile yaşadığı İncirlik krizini hatırlatarak, “yaşananlar kararımızda etkili oldu” ifadelerini kullanıyor.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ