Vize Ambargosunda yumuşama yok istisna olabilir

CHP'nin devreye girmesiyle bir başlık için yumaşama sinyali verildi.
Ankara'ya gelecek ABD heyeti vize krizini konuşmayı redderken, CHP'nin, 'ağır hastalara vize verilmesi' önerisine sıcak baktığı iddia edildi.

Hükümetin Suriye gündemiyle salı günü Türkiye’ye gelecek ABD'li heyetle vize krizini de ele almayı istediği ancak bu isteğin geri çevrildiği iddia edildi.

AĞIR HASTALAR İSTİSNA OLABİLİR


Cumhuriyet'tin haberine göre, ABD’nin vize vermeme kararını, CHP yumuşattı; sağlık durumu kritik hastalarla ilgili istisna sözünü aldı.

BASS TÜRKİYE'DEN AYRILDI

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass da dün Türkiye’den ayrılırken, vize krizinin çözümünde, Washington, beklenen adımı atmadı; Türkiye’nin ortak komisyon kurulması önerisine de bu aşamada olumlu yanıt vermedi. Bu da sağlanan avukat görüşmelerine karşın krizin düşünüldüğü gibi birkaç gün içerisinde çözülemeyeceği ve uzayacağının sinyali olarak yorumlanıyor.

MÜŞTEŞARIN MESAJI BEKLENİYOR

Salı günü Ankara’da Suriye konusunda temaslarda bulunacak olan ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’in başkanlığındaki ortak çalışma grubuna vize ve adli süreçlere dair isimler eklenmedi. Bu taleplere olumsuz yanıt gelirken, Ankara Cohen’in vize kriziyle ilgili nasıl bir mesaj getireceğini bekliyor.

DIŞİŞLERİNE GİTMEYECEK

Cohen’in görüşmelerinin Dışişleri Bakalığı’nda olmayacağı; askeri ve savunma bakanlığından isimlerin de yer aldığı heyetin Genelkurmay Başkanlığı’nda temaslarda bulunacağı belirtildi.

CHP'YE OLUMLU CEVAP

ABD’nin Türkiye’deki misyonlarında uygulamaya koyduğu vize yasağına karşı CHP harekete geçti; yasağın kaldırılması için hem Kongre’de hem de ABD Dışişleri nezdinde girişimlerde bulundu. ABD’nin West Virgina eyaletinden Cumhuriyetçi Kongre üyesi Alex Mooney de cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a bir mektup göndererek sağlık durumu kritik olan hastalara giriş izni verilmesini istedi. Mooney, bazı hastaların ABD tarafından davet edildiğini anımsatarak, “Bu onların son umudu” dedi.

ÖZCAN: BİZE BAŞVURABİLİRLER

CHP Washington Temsilcisi Yurter Özcan, “İlik nakli, ileri düzeyde kanser hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları için ABD yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Biz de CHP temsilciliği olarak bu süreci kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya hazırız; bize başvurabilirler” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ