Venedik Komisyonu adını koydu: Hitlerdoğan

Venedik Komisyonu raporu Erdoğan'ın getirdiği sistemi Hitler'in Nazi devletine benzetti.
Erdoğan rejimi fiili diktatörlüğü anayasal zemine oturtmak için gün sayarken, Avrupa Konseyi'nin anayasa reformlarını incelemekle görevli kurumu Venedik Komisyonu Türkiye'deki dönüşümün adını koydu. Komisyon, yeni anayasayla Erdoğan'a “tüm istisnalara karar verecek Schmittçi bir egemen" olma yolunun açıldığını söyledi. Schmitçi egemen, Nazi devletinin işleyişine işaret ediyor. Bu tablo da Venedik Komisyonu, Erdoğan'a da Hitler benzetmesi yapmış oldu. 

NAZİ DEVLETİNE DÖNÜŞ
Venedik Komisyonu, Anayasa değişikliği için özgürlüklerin kısıtlanmamasının şart olduğunu belirtirken başta YSK’nın özel radyo ve televizyonların üzerindeki denetim yetkisini kaldıran düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.


Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM), anayasa ve hukuk konularındaki referans kurumu Venedik Komisyonu’nun Türkiye’deki anayasa değişikliklerine ilişkin hazırladığı raporda temel ve siyasi hak ve görevler dışında başkana OHAL ilan edip, KHK çıkartabilme hakkı verilmesinin onu “tüm istisnalara karar verecek Schmittçi bir egemen” yapacağını söyledi. Komisyon böylece Nazi devletinin siyaset felsefesi ve hukuk işlerini yürüten ve modern diktatörlüğün filozofu ve hukukçusu olarak bilinen Karl Schmitt’in egemenliği tanımladığı siyaset kuramına işaret etti.

‘İllüzyon var’

Raporda, “Yasama ve yürütme arasındaki güçler ayrılığı bir illüzyon. Çünkü başkanın, yasama üyesi olanlardan da dahil atama ve görevden alma yetkisi var. Bu da ona yasama üzerinde etkili bir hamilik verecek” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ