Ve Türkmenleri de sattılar

Erdoğan'ın Başdanışmanı Rusya'da Türkmenleri sattı.
Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik, Bayır Bucak Türkmenlerini bombalayan Rus birliklerinin Lazkiye'deki varlığının bölgedeki istikrarın güçlenmesine önemli katkısının olduğunu söyledi. 

Çevik Moskova'da verdiği bir konferans sırasında Rusya'nın Lazkiye'deki askeri varlığının bölgedeki istikrarı güçlendirdiğini söyledi.

İnterfax'ın aktardığı habere göre Çevik Lazkiye'nin Türkiye için bir problem olmadığını, şehrin her zaman Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın şehri olduğunun altını çizdi. Çevik Rusya'nın Lazkiye'deki askeri varlığı hakkında ise şöyle konuştu:


"Rusya bizim için dost bir güç. Bizim Lazkiye'deki askeri üsle ilgili herhangi bir iddiamız yok. Aksine biz Rusya güçlerinin varlığının bölgedeki istikrarı güçlendirdiğini düşünüyoruz."

Suriye'nin Lazkiye ilinin kuzeyinde bulunan Bayır Bucak Türkmen bölgesi uzun süre Suriye yönetiminin bombardımanına maruz kalmıştı. Ancak Rusya'nın Suriye savaşına müdahil olmasının ardından Rus jetleri bölgeye yönelik hava saldırılarını artırdı. Hava operasyonları 2015 yılının Kasım ayında yoğunluk kazanmış ve birçok Türkmen evlerini terketmek zorunda kalmıştı. 15-20 bin Türkmenin yaşadığı bölge Hatay'ın Yayladığı ve Suriye'nin Lazkiye şehir merkezi arasında kalan yaklaşık 30 kilometrekarelik bir alandan oluşuyor.

Öte yandan Rusya'nın Türkmen bölgesine yönelik saldırıları üzerine, öldürülen Rus Büyükelçi Andrey Karlov 2015 kasım ayında Dışişleri Bakanlığına çağrılmış ve operasyonun bir an önce sonlandırılması gerektiği söylenmişti.

Kaynak: http://www.interfax.ru/world/551496
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ