Ve Telafer Operasyonu Başladı

Haydar El İbadi: "IŞİD militanlarının teslim olmak ya da ölmek dışında bir seçenekleri yok"
Irak ordusu, IŞİD'in kontrolündeki Telafer'e kara harekatı başlattı. Irak Başbakanı Haydar El İbadi, IŞİD militanlarının "teslim olmak ya da ölmek dışında bir seçenekleri" olmadığını söyledi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Irak ordusunun IŞİD'in kontrolündeki Telafer'e kara harekatı başlattığını duyurdu. Pazar günü devlet televizyonundan Iraklılara seslenen El İbadi, siyah bir askeri üniformayla yaptığı konuşmasında Telafer'deki IŞİD militanlarının "teslim olmak ya da ölmek dışında bir seçenekleri" olmadığını söyledi.

Irak ordusuna, "tüm dünya bizim arkamızda" mesajı veren Irak Başbakanı "Biz, tüm cephelerde kazandık ve IŞİD hepsini kaybetti" diye konuştu.


Telafer'e yönelik kara harekatına Irak ordusu ve Irak polisinin yanı sıra İran tarafından da desteklenen Iraklı Şii milis grubu Haşdi Şabi de katılıyor. Harekat, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon tarafından hava operasyonları ile destekleniyor.

IŞİD'IN MUSUL'DAKİ SON KALESİ

Haşdi Şabi milisleri, birkaç ay önce ilçeyi birçok cepheden çevrelemiş, Musul ve Suriye'ye açılan ikmal yollarını kesmişti. Irak ordusuna bağlı savaş uçakları, kara harekatına yönelik hazırlıklardan bağımsız, geçen hafta IŞİD'in ilçedeki kumanda merkezi, silah deposu ve birliklerin toplandığı alanları bombalamıştı.

Telafer, IŞİD'in Musul ilindeki son kalesi olarak görülüyor. Kasabada binlerce IŞİD militanı olduğu tahmin ediliyor. Irak ordusu Temmuz ayında Musul kentini terör örgütünden geri almıştı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ