Uçakta eylem yapan İsveçli genç hakkında dava açılacak

Göteborg- İstanbul aktarmalı seferini yapan Türk Hava Yolları (THY) uçağında Afgan sığınmacının sınır dışı edilmemesi için eylem yapan 21 yaşındaki İsveçli Elin Ersson hakkında dava açılmasına karar verildi.
İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, dava açma hazırlığındaki İsveçli savcı James Von Reis yaptığı açıklamada, şüphelinin açıkça suç işlediğinin delillerle sabit olduğunu söyledi. Reis, ‘İlk defa böyle bir suç işlediği için havacılık yönetmeliğini ihlal nedeniyle 6 aya kadar hapis ya da para cezasına çarptırılabilir” dedi.


Landvetter Havalimanı’nda yaklaşık 2 ay önce Göteborg- İstanbul seferini yapan ve ülkesine sınır dışı edilecek bir Afgan uyrukluyu taşıyan uçak, Ersson’un protestosu nedeniyle 2 saat rötar yapmıştı. Sosyal paylaşım sitesindeki hesabından canlı yayın yapan kadın, 52 yaşındaki sığınmacıya yapılanın “tamamen yasa dışı” olduğunu savunarak, sınır dışı kararının durdurulmasını istemişti. Uçaktaki bazı yolcuların verdiği destekle duygulanan ve gözyaşlarına boğulan Ersson, destek veren Türk yolculara teşekkür ederek, yetkililerin kontrolünde sığınmacı ile uçaktan inmişti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ