Türkiye'de hukukçuların tutuklanmasına büyük tepki

Alman Federal Barosundan Türk hukukçuların tutuklanmasına sert tepki.
Berlin, 18 Ocak 2017

Türkiye Cumhuriyeti’nde hukukçuların tutuklanması ve hukukçu derneklerinin kapatılmasına ilişkin açık mektup

Sayın Bakan,


Bundesrechtsanwaltskammer (Alman Federal Barosu) 28 Alman Barosunun ve dolasıyla Almanya Federal Cumhuriyetindeki tüm hukukçuların- ki bu otorite, mahkeme ve ulusal, Avrupa ve uluslararası seviyedeki organizasyonlara karşılık olarak halihazırda yaklaşık 165 bin hukukçudan oluşmaktadır- menfaatlerini temsil etmektedir.

Alman Federal Barosu Türkiye’deki hukukçuların mevcut durumu hakkında derin endişelerini belirtmektedir.

Bize ulaşan bilgilere göre, 15 Temmuz 2016’dan beri aralarında mevcut ve eski baro başkanlarının da bulunduğu yaklaşık 270 Türk hukukçu tutuklandı.Trabzon Barosu Başkanı Sayın Orhan Öngöz, Siirt Barosu Başkanı Sayın Mehmet Cemal Acar, Gümüşhane-Bayburt Barosu Başkanı Sayın İsmail Taştan, Konya Barosu Başkanı Sayın Fevzi Kayacan, Erzurum Barosu Eski Başkanı Sayın Mehmet Güzel, Manisa Barosu Eski Başkanı Sayın Zeynel Balkız, şu anda hala tutuklu. Aralarında YARSAV (Yargıçlar ve Savcılar Birliği), Çağdaş Hukukçular Derneği ve Manisa Hukukçular Derneğinin de bulunduğu 29 hukukçu derneği devlet tarafından mallarına el konularak kapatıldı.

Çok sayıda hukukçunun bu kadar kısa süre içerisinde yapılan soruşturmaların hedefi olması nedeniyle tedirgin olduk.

Yukarıda belirtilen durumun ışığında, Alman Federal Barosu halihazırda tutuklu tüm hukukçuların iyi muamele görmesi için gerekli efektif tedbirlerin alınmasını, müvekkilleri yönelik görevlerinin ihlal edilmemesini ve haklarında açılan soruşturmaların hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak yapılmasını Sayın Bakana ısrarla tavsiye eder.

Ayrıca, Alman Federal Barosu Türkiye’deki hukukçuların mesleki görevlerini tehdit korkusu, engelleme, taciz ve uygunsuz müdahale olmaksızın yerine getirebilmesini sağlayacak tüm gerekli tedbirlerin alınmasını sizden istirham eder.

Saygılarımla.

Ekkehart Schafer


             Alim Kahraman/whattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ