'Türkiye dünyanın en büyük cezaevidir'

Per Wästberg: "Türkiye entelektüellerin (aydınların) içerisinde bulunduğu dünyanın en büyük cezaevi haline geldi"
Nobel komitesi başkanı 151 tutuklu bulunan gazeteci ve yazarları desteklemek için İstanbul'a geldi.
İsveçli usta yazar ve Edebiyat komitesi Nobel Ödülü şimdiki başkanı, Per Wästberg, şu anda parmaklıklar arkasında bulunan 151 turk gazeteci ve yazarlara destek oldu. Türkiye'deki edebiyat ve yazar meslektaşlarının karşılastığı durumu anlatmaktan hiç çekinmedi. Ziyaretinin uluslararsi PEN CLUB’un oluşturdugu buyuk bir heyetin esliginde yapti. Bir kac gun boyunca devam eden ziyareti sirasinda bir cok siyasi, edebiyat ve medya dunyasinin temsilcileri ile gorustu.

O görüşmelerde sorulan sorulara cevap verdi;


Türkiye'nin şu an içinde bulunduğu durumdan çıkardığınız sonuç nedir?

Bugün Türkiye içerisinde aydın, entellektüel ve gazetecilerin bulunduğu dünyanın en büyük cezaevidir. Ve biz hiç suç işlemeyen, sadece hükümete karşı görüş noktalarını açıklayan- ki bu demokraside gayet normaldir- kişilerin Türk hükümetince bir çok kişiyi terörist olarak etiketleme çılgınlığı karşısındaki huzursuzluğumuzu göstermek zorundaydık.


Nobel Edebiyat ödülü sahibi Orhan Pamuk ve diğer yazarlarla görüştünüz. Onları nasıl buldunuz nasıllar?

Topantıda bulunduğum görüştüğüm kişiler bunalımdalar ve ilk defa onlardan bazıları tünelin sonundaki ışığı göremediklerini söylüyorlar. Mesela Orhan Pamuk, kendini bir yere kapatılmış hissediyor. Besteci yazar Zülfü Livaneli çok endişeli. Bazıları bi işe yarayıp yaramayacağından emin olmasalarda, Türkiye'yi terketmek ya da Türkiye'de kalıp entellektüel pozisyonlarını korumak fikirleri arasında boğuşup duruyorlar.

Gazeteci ve yazarların çoğu her hangi bir mahkeme tarafından mahkum edilmeden hapiste tutulmaktalar

Hükümetin onların hayatlarını harabe haline getirmek, korkutmak gibi kasıtlı olarak izlediği bir politikaya benziyor. Halihazırda onlar ne çalışabilirler ne para kazanabilirler, çünki onların iş bulmaları yada birisinin onlara iş vermeleri zor gözüküyor.

Hükümet görevlileri ile de görüştünüz, o kadar insani tutuklamalarına sebep olarak neyi gösteriyorlar?

Hükümet görevlileri, gazeteci ve yazarların işlerinden dolayı içeride tutulduklarını değil de terörist hareketlerinden dolayı içeride tutulduklarını iddia ediyorlar. Ama görevlilerin duruşu beni ikna etmiyor inandırıcı gelmiyorç Türkiye trajik bir ülke haline geldi. Bir çok kişiyi terörist olarak nitelemek kesinlikle saçma. Gazeteciler çok korkuyorlar, bana yarın ne olacağını bilmediklerini soruyorlar.
Yargı sistemi çalışmıyor,  anayasaya saygı gösterilmiyor güvenebileceğiniz birileri yok ve problem şu ki;  çalkantılı bir dönemde yaşadığımız bütün dünyada yarin ne olacağını bilemiyoruz.

Haber kaynagi :  http://cultura.elpais.com/cultura/2017/02/03/actualidad/1486138273_012659.html
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ