"Türk yöneticilerin teörist saldırıları engellemek için ne ilgisi, ne de yeteneği var"

Rusya-Türkiye Merkezi Başkanı ve siyaset bilimleri uzmanı İlşat Saetov: Eğer referandum Mart ayında olacaksa, birkaç terörist saldırı daha olma ihtimalini gözardı edemem."
Rus-Türk Bilim Merkezi Direktörü İlşat Saetov, Ortaköy'deki terörist sladırıyı ve Türkiye'nin terörist saldırlara olan yaklaşımını Rus "Novaya Gazeta" için değerlendirdi. Saetov'a göre, Türk yöneticilerin teörist saldırıları engellemek için ne ilgisi ne de yeteneği var. 

Ortaköy'deki kulüp saldırganın Özbek ya da Kırgız vatandaşı olma ihtimalinin bir gerçek olduğunu ancak bunun bir anlam ifade etmediğinin altını çizen Saetov, "İlk olarak ben Türk yetkililerin terörist saldırıların tırmanmasını engellemek için bir ilgilerinin olduğunu görmüyorum. İkincisi uygulama kısmında da yetenekleri yok" eleştirisinde bulundu. 

Son yıllarda Türk güvenlik güçlerinin becerilerini kaybettiğine vurgu yapan Saetov şu tespitlerde bulunuyor:


"Benim görüşüme göre rasyonel argümanlar çok zayıf çalışıyor. Bu güvensizlik ve istikrarsızlık dolaylı olarak yetkililerin eline koz veriyor. Korku ortamında insanlar iktidar partisine oy veriyor. Bunu daha iyi anlayabilmek için biraz geriye gitmek gerekli. Terörist saldırıların yoğunluğu, iktidar partisinin yüzde 40 oy alarak tek başına iktidar olamadığı Haziran 2015 tarihinde başladı. Bundan sonra Kürtlerle olan çatışmalar tırmandı, IŞİD saldırıları ve 'sözde IŞİD saldırıları' başladı. Haziran'dan Kasım ayına kadar ortalama 700 insan hayatını kaybetti. Buna paralel olarak 2013 yılının sonundan itibaren tüm kolluk kuvvetlerine yönelik geniş çaplı bir temizliğe başlandı. Bu temizliğe maruz kalan kişiler özellikle Gülen takipçilerinden seçildi. Türk polisinin mücadele gücü de o yıl içerisinde düştü. Eğer büyükelçinin katiline bakacak olursak, bu kişi tam temizlik sırasında işe girmiş. Yöneticiler büyük küçük delikleri kiminle olduğuna bakmaksızın kapatıyor."

Artık Türkiye'de terörle mücadelenin tehlikeli bir karakter haline geldiğinin altını çizen Saetov,"Onbinlerce polis sokaklara çıkıyor ama en önemli bilgi eksik. 'Kim, nereden geliyor bu ülkeye'? Onlarda böyle bir veri yok." ifadelerini kullanıyor.

"REFERANDUM MART AYINDA OLACAKSA YENİ SALDIRILAR OLABİLİR"

Erdoğan'ın şiddeti azaltmaya ihtiyacı yok diyen Saetov şöyle devam ediyor:

"Mart ayında Cumhurbaşkanının yetkilerini artıracak bir referandum yapılacak.Darbe girişimine kadar başkanlığa destek yüzde yüzde 35'ti. Yeni yıldan önceki son ankete göre ülkenin yüzde 58'i karşı. Şu anda ülkede de fakto bir cumhurbaşkanlığı sistemi olsa da, Türkiye'de sistemi toptan değiştirmek için kitleleri harekete geçirmek zor.

Erdoğan'ın şiddeti azaltmaya ihtiyacı yok. Jeopolitik olmayan bu tür terörist saldırıların sonsuza kadar tırmanması elbette mümkün değil. Ancak eğer referandum (Erdoğan'ın yetkilerini artıracak Anasaya Değişiklik oylaması) mart ayında olacaksa, birkaç terörist saldırı daha olma ihtimalini gözardı edemem."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ