Trump'tan Avrupa'ya IŞİD 'tehdidi': Serbest bırakmak zorunda kalabiliriz!

Suriye'den çekilmeye hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, SDG'nin gözaltı merkezlerinde tutulan yabancı IŞİD savaşçıları konusunda Avrupa ülkelerine tehdit gibi bir çağrı yaptı.
Suriye'den çekilmeye hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump, SDG'nin gözaltı merkezlerinde tutulan yabancı IŞİD savaşçıları konusunda Avrupa ülkelerine tehdit gibi bir çağrı yaptı. Trump, vatandaşı oldukları ülkelerin bu militanları alıp yargılaması gerektiğini söyledi; "Bunun alternatifi onları serbest bırakmak zorunda kalmak... ABD, bu IŞİD militanlarının Avrupa'ya sızmasını izlemek istemiyor" dedi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) IŞİD’in Suriye’de sıkıştığı Bağoz bölgesinden temizlenmesinin an meselesi olduğunu açıklarken, örgütün yenilgisi sonrası Suriye’den çekilmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump’tan da Avrupa’ya üstü pek de kapalı olmayan bir tehdit geldi. Trump, IŞİD’in yakalanan yabancı savaşçılarının kendi ülkelerine dönmesi gerektiğini, yoksa bu kişileri ‘serbest bırakmak zorunda kalacağını’ söyledi.
‘BAĞOZ’DAKİ MİLİTANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU YABANCI SAVAŞÇI’


IŞİD’in en azılı militanları sayılan yabancı savaşçılar, örgütün sıkıştığı son bölgeler ele geçirildikçe SDG kamplarını doldurmaya başladı. SDG, birkaç gün içinde kurtarılmasını beklediklerini açıkladığı Bağoz bölgesindeki militanların büyük çoğunluğunun yabancı savaşçılar olduğunu duyurmuştu.

SDG, yakalanan yabancı savaşçıların kendi ülkelerinde yargılanması için uzun zamandır Avrupa ülkelerine çağrı yapıyor. Çok sayıda yabancı IŞİD savaşçısının vatandaşı olduğu Avrupa ülkeleri ise bu çağrıya şu ana dek yanaşmış değil. Son olarak, 2015’te Londra’dan ayrılıp IŞİD’e katılan, SDG kontrolündeki bölgede Times gazetesi ile yaptığı söyleşide ‘pişman olmadığını ama İngiltere’ye dönmek istediğini’ anlatan 19 yaşındaki Şamima Begüm İngiltere’de tartışma yaratmıştı. (Dış Haberler)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ