Trump'ın istediği oldu; 6 Müslüman ülkeye vize yasağı devreye girdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, daha önce 6 müslüman ülkeye vize yasağıyla ilgili çalışma yürütmüştü. Bu çalışmaya ilişkin ABD Yüksek Mahkemesi 6 ülkeye yasak uygulamasının hayata geçirilmesin yönünde karar verdi.
Başkan Donald Trump'ın uygulamak istediği vize ülkeleri arasında, İran, Libya, Somali, Suriye, Sudan ve Yemen. 
Trump yönetimi, yasağı kısmi olarak durduran iki federal mahkeme emrinin kaldırılması için Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu. Mahkemenin 9 yargıcından 7'si hükümet lehine karar verdi.

İKİNCİ BAŞVURUDA İSTEDİĞİNİ ALDI


Kararname daha önce, ayrımcı olduğu gerekçesiyle federal temyiz mahkemeleri tarafından reddedilmiş, Beyaz Saray ise Haziran ayında, yasağın yeniden yürürlüğe girmesi için ABD Yüksek Mahkemesi'ne iki acil başvuru yapmıştı.

İLK İŞİ BU YASAĞI GETİRMEKTİ

Trump, Ocak ayında göreve gelmesinden bir hafta sonra söz konusu kararnameyi imzalamıştı. Yasak ilk haliyle Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudanile Yemen vatandaşlarını kapsıyordu. Ardından Irak listeden çıkarıldı.

Trump, kararnamesiyle ayrıca, ABD'nin göçmen programını da 120 gün boyunca askıya almış ve Suriye vatandaşlarının ülkeye girişini 'süresiz' durdurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ