Trump: Gülen'i Türkiye'ye iade etmeyi düşünmüyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan NBC kanalının ortaya attığı Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin yollarının arandığına dair iddiayı yalanladı.Reuters'ın geçtiği habere göre Trump, böyle bir iade girişiminin gündemlerinde bulunmadığını açıkladı. Gazetecilerin soruları üzerine konuya değinen Trump, Gülen'den "Müslüman din adamı" diye bahsederken Türkiye'ye iadesini düşünmediklerini kaydetti.


NBC, Beyaz Saray'ın, Kaşıkçı cinayeti sonrası Türkiye'nin Suudi Arabistan üzerindeki baskısını hafifletmek için Gülen'in iadesi konusunda nasıl bir yol izlenebileceğine dair yetkili kurumlardan bilgi talep ettiğini öne sürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise bu iddialar yalanlanmış ve Beyaz Saray'ın 'Gülen'in iadesiyle ilgili herhangi bir görüşme yapmadığı' ifade edilmişti.

ABD Dışişleri, açıklamasında Kaşıkçı cinayeti ile Gülen'in durumunun birbirleriyle bağlantılı olmadığını ve ayrı tutulması gerektiğini ifade etmişti.

NBC News, haberini üst düzey iki ABD yetkilisine ve Beyaz Saray'ın talebinden haberdar olan iki kişiye dayandırıyordu.

NBC News'a konuşan kaynaklar, bürokrasideki deneyimli bazı yetkililerin Beyaz Saray'ın taleplerine direndiklerini öne sürüyordu.

Haberde, Trump yönetiminden yetkililerin geçen ay federal soruşturma birimlerinden, Gülen'in iadesi için yasal yolların incelenmesi talebinde bulunduğu yine iddialar arasındaydı.

Bir Türk yetkili ise Türkiye hükümetinin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kaygılarını Gülen'in iade davasıyla ilişkilendirmediklerini söyledi. Yetkili, "İkisi arasında kesinlikle bir bağ görmüyoruz. Gülen'in iadesi konusunda ABD tarafının harekete geçtiğini görmek istiyoruz. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturmamıza da devam edeceğiz" dedi.

NBC'nin haberi üzerine açıklama yapan Gülen cemaatinin ABD merkezli vakfı Alliance for Shared Values, Türk hükümetini 'Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini yasadışı talepleri için pazarlık kozu olarak kullanmakla' suçlamıştı.

Vakfın açıklamasında, Türkiye'nin 'Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu olduğu iddialarına ilişkin geçerli kanıtları ABD'ye sunmakta başarısız olduğu' belirtilirken "Gülen'i Türkiye'ye göndermek ölümüne neden olur. ABD hükümetinin yargı sürecinin işleyebilmesi için yasaları ve anlaşmalarının tüm koşullarına bağlı kalmasını umuyor ve bekliyoruz" ifadeleri yer almıştı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ